لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۶

مقامات عراقی می گويند کنترل اردوگاه اشرف گروه مجاهدين خلق را در دست گرفته اند


مقامات عراقی می گويند نيروهای امنيتی آن کشور کنترل اردوگاه يک گروه تبعيدی مخالفان ايران را در نزديکی بغداد، در دست گرفته اند.

سخنگوی گروه مجاهدين خلق اعلام کرد که روز سه شنبه در يورش سربازان و پليس ضد شورش عراق به اردوگاه اشرف در استان دياله، چهار نفر مورد اصابت گلوله قرار گرفته و کشته شدند. دولت عراق اين ادعا را تأييد نکرده است.

شاهدان می گويند بيش از ١٥٠ نفر بوسيله نيروهای امنيتی عراق مورد ضرب و جرح واقع شده اند.

علی ال دباغ سخنگوی دولت عراق ادعای اِعمال خشونت توسط نيروهای امنيتی عراق را در هنگام يورش به اردوگاه تبعيديان، تکذيب کرد.

مقامات عراقی در ماه ژانويه گذشته اعلام کرده بودند که اردوگاه اشرف را پس از انتقال مسؤليت امنيت منطقه از نيروهای آمريکايی به عراق ، تعطيل خواهند کرد.
در واشنگتن وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرد که وضعيت اردوگاه اشرف را از نزديک، تحت نظارت دارد.

ايان کلی سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت که مقامات آمريکايی در تلاش هستند تا اطمينان حاصل شود که عراق با ساکنان اردوگاه به شيوه انسانی رفتار کند.

ژنرال اوديِرنو فرمانده کل نيروهای آمريکا در عراق گفت دولت آن کشور از پيش مقامات آمريکايی را در مورد طرح يورش به اردوگاه اشرف، مطلع نکرده بود.

اردوگاه اشرف ٣٥٠٠ نفر از اعضای سازمان مجاهدين خلق را که يک گروه اپوزيسيون در تبعيد از ايران است، در خود جای داده بود.

اعضای مجاهدین خلق در جریان جنگ ایران و عراق در کنار سربازان عراقی می جنگیدند، آنها همچنین متهم هستند به صدام حسین رهبر سابق عراق در سرکوب مخالفان داخلی اش کمک می کردند.

عراق ، ايران و آمريکا، سازمان مجاهدين خلق را يک گروه تروريستی می شناسند. اتحاديه اروپا اين گروه را در اوايل سال جاری از ليست خود از سازمان های تروريستی، حذف کرد.
XS
SM
MD
LG