لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۵

۱۴۰ نفر از بازداشت شدگان در زندان اوین آزاد شدند


مقامات امنیتی ایران می گوید حدود ۱۴۰ نفر که در جریان نا آرامی های پس از انتخابات بازداشت شدند، روز سه شنبه از زندان آزاد شده اند.

کاظم جلالی، نماینده مجلس شورای اسلامی ایران به رسانه ها گفت اتهامات این افراد جزیی است و به قید ضمانت آزاد شده اند.

پیشتر در روز سه شنبه، اعضای یک کمیته ویژه پارلمانی که درباره بازداشت های پس از انتخابات تحقیق می کند، از زندان اوین دیدن کردند. عقیده بر این است که بسیاری از دستگیر شدگان در آنجا نگهداری می شوند.باره بازداشت ها تحقیق می کند. عقیده بر این است بسیاری از دستگیر شدگان در اوین زندانی هستند.

مقامات گفتند تا روز دوشنبه، ۳۰۰ نفر در بازداشت بودند. جلالی گفت تقریبا ۱۵۰ نفری که در زندان می مانند با اتهامات جدی تری روبرو خواهند بود.

در خبری دیگر، رهبر جمهوری اسلامی دستور داده است یکی از زندان هایی که معترضین بازداشت شده پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آن نگهداری می شوند بسته شود.

مقامات می گوید آیت الله خامنه ای روز سه شنبه دستور بسته شدن بازداشتگاه کهریزک را صادر کرد زیرا، به گفته آنها، در آنجا معیارهای لازم برای حفظ حقوق بازداشت شدگان وجود ندارد.

تعداد بازداشت شدگان روشن نیست، همچنین معلوم نیست آیا آنها در اعتراضات پس از انتخابات دستگیر شده اند؟ و یا وضع شان پس از بسته شدن زندان چه خواهد شد.

در خبری دیگر، قرار است یک کمیته ویژه پارلمانی که درباره بازداشت های پس از انتخابات تحقیق می کند، از زندان مخوف اوین دیدن کند. رسانه های ایران روز دوشنبه گزارش دادند رییس قوه قصاییه به مسئولان دستور داده سرنوشت بازداشت شدگان را روشن کنند.

علیرضا جمشیدی، سخنگوی قوه قضاییه، اظهار داشت محمود هاشمی شاهرودی به مقامات گفت آنها باید ظرف یک هفته تصمیم بگیرند که بازداشت شدگان را در زندان نگاه دارند یا آزاد کنند.

سخنگو گفت ۳۰۰ نفر از کسانی که در جریان اعتراضات انبوه خیابانی به انتخاب دوباره احمدی نژاد دستگیر شدند، در بازداشت به سر می برند.

XS
SM
MD
LG