لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۷

هری پاتر جادوگر جوان به جنگ تاریکی ها می رود


گزارش: آلن سیلورمن، خبرنگار صدای آمریکا در هالیوود

صفوف درازی از هواداران پروپاقرص و بی شمار فیلم های هری پاتر به استقبال تازه ترین بخش از این سری فیلم ها به نام « هری پاتر وشاهزاده دو رگه» می روند. این فیلم که از روی کتابی به قلم نویسنده انگلیسی جی کی رولینگ ساخته شده توانسته است هری پاتر، شخصیت اول داستان را تبدیل به معروف ترین جادوگر زمانه پس از « مرلین جادوگر» کند. فیلمی که فقط در روز گشایش در آمریکا و کانادا، بیش از ۵۸ میلیون دلار فروش گیشه داشته است.

داستان فیلم با بازگشایی وقایعی تاریک و مبهم در اطراف شخصیت های اصلی فیلم آغاز می شود. هری پاتر و دوستان او یک بار دیگر به مدرسه عالی جادوگری هاگوارتز می روند و به جایی که کلاس درس مخصوصی توسط مدیر مدرسه، دامبلدور دائر شده است تا نهایتا تعلیمات او برای همیشه به شاگردانش منتقل شود.

با این حال در این فیلم از سری فیلم های هری پاتر، موضوع اصلی بر مدار جادو و چوب جادوگری و زهراب سازی توسط هری، ران و هرمیون نمی گردد. درعوض با وجود تمام قدرت های جادوئی که این سه دوست به سن بلوغ رسیده دارند باز هم نمی توانند در مقابل قدرت عشق مقاومت کنند.

روپرت گرینت یک بار دیگر در فیلم، نقش بهترین دوست هری پاتر، ران ویسلی را بازی می کند:«این بهترین سال درس خوانی برای ران در مدرسه هاگوارتز است. او نه تنها یک دوست دختر پیدا می کند بلکه برای اولین بار در تیم «کیدیچ» به بازی می پردازد. من واقعا از بازی در این فیلم لذت بردم.»

شاید امسال سال خوبی برای ران بوده باشد که در بازی « کیدیچ» که یک مسابقه پرواز با چوب جاروست جلو افتاده است. به خصوص که توانسته است یک دو بوسه ای هم از دوست دخترش بدزدد. اما واتسن می گوید شخصیت او که با نام « هرمیون گرنجر» در فیلم هری پاتر ظاهر می شود باید با عشق این پسر موقرمز مقابله کند:« من فکر می کنم در همه فیلم های هری پاتر ما متوجه شده ایم که هرمیون یک دختر قوی، مقاوم و در هرشرایطی هم طراز رقبای مذکر خود به شمار می رود. اما در این فیلم هرمیون نقشی ظریف، شکننده و احساسی دارد. در این فیلم دل هرمیون برای نخستین بار شکسته می شود. او برای نخستین متوجه علاقه خود به ران می شود و در همانجا با تماشای او که دختر دیگری را می بوسد احساس ناراحتی عجیبی می کند. بنابراین بازی در این نقش برای من که باید احساسات بیشتری به خرج دهم کمی چالش آمیز بوده است.»

ا گر همه پیش بینی ها درست از آب درآید و هری پاتر به واقع بتواند دنیای جادوگری را از گزند نیروهای تاریک لرد ولدمورت نجات دهد، دانیل رادکلیف بازیگر نقش هری پاتر می گوید او توانسته است قدرت های درونی هری را کشف کند:«بزرگترین تغییرات در زندگی هری پاتر در این فیلم تازه، روابط تازه ای است که با استاد دامبلدور پیدا می کند. تا پیش از این رابطه این دو همواره نوعی رابطه بین معلم و شاگرد بوده است اما این بار به صورت یک رابطه بین ژنرالی است که به افسر مورد علاقه خود درس های تازه می دهد و هری هم از این مسئله احساس غرور و خوشحالی می کند.»

هری پاتر و پرنس دورگه درواقع برای هواداران این داستان و خوانندگان کتاب های هری پاتر که با آن ها بزرگ شده اند ساخته شده است. اما کارگردان دیوید ییتز می گوید او انتظار ندارد که تمان تماشاگران با تمام جزئیات وقایع داستان های هری پاتر آشنایی داشته باشند تا به تماشای آن بنشینند:«ما در این مورد خیلی بحث کردیم اما دست آخر تصمیم گرفتیم که فیلم را بدون وابستگی به قسمت های پیشین طوری درست کنیم که هرکسی بتواند حتی اگر برای بار اول به تماشای این فیلم ها می آید آن را بفهمد و از تماشای آن لذت ببرد.»

XS
SM
MD
LG