لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۹

کمیته قضایی سنا نامزد پرزیدنت اوباما برای دادگاه عالی را تایید کرد


کمیته قضایی سنای آمریکا، نامزدی سونیا سوتومایور را برای عضویت در دادگاه عالی تصویب کرده و راه را برای تبدیل شدن او به نخستین عضو اسپانیایی تبار بالاترین مرجع قضایی کشور هموار ساخته است.

کمیته که در کنترل دمکرات ها قرار دارد، سوتومایور را با ۱۳رای موافق در برابر شش رای مخالف، و بیشتر در راستای خطوط حزبی، تایید کرد. نامزدی او اینک برای رای گیری به جلسه کامل سنا فرستاده می شود و انتظار می رود در آنجا نیز تایید شود.

پاتریک لیهی، رییس کمیته، همراه با دمکرات های دیگر، به سود سوتومایور رای داد و یاد آور شد تجربه قضایی او در دولت فدرال از هر نامزد دیگر عضویت در دیوانعالی در نزدیک به ۱۰۰سال بیشتر است.

سناتور لیندسی گراهام از همتایان جمهوریخواه خود گسست و به نفع خانم سوتومایور رای داد و گفت او صلاحیت کافی برای احراز چنین سمتی دارد و نشان دهنده تغییر عمده ای در موازنه قدرت در دادگاه نخواهد بود.

دیگر سناتورهای جمهوریخواه ، از جمله جف سسیونزر، عضو برجسته کمیته، رای مخالف داد و گفت سخنرانی های گذشته سوتومایور نشان می دهد او «فلسفه قضایی کاملا شکل گرفته ای» دارد که بر توانایی اش برای صدور حکم بدون جهت گیری اثر می گذارد. سوتومایور، قاضی فدرال، اگر تایید شود سومین زن در دادگاه عالی که نه عضو دارد خواهد بود.

او جانشین دیوید سوتر که اخیر بازنشسته شد خواهد شد.

انجمن ملی تفنگ، بزرگترین حامی حقوق مالکیت تفنگ در آمریکا، با نامزدی سوتومایور مخالفت کرده است و می گوید او نظری «خصمانه» نسبت به حقوق داشتن تفنگ، مندرج در قانون اساسی، دارد.

XS
SM
MD
LG