لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۹

مدیر کمپین انتخاباتی یک کاندیدای ریاست جمهوری افغانستان مجروح شد


دستیاران یک کاندیدای ارشد ریاست جمهوری افغانستان می گویند مردان مسلح به یکی از مدیران کمپین انتخباتی وی حمله کردند، او را مجروح کردند و راننده اش را کشتند. هدف این حمله، مدیر کمپین دکتر عبدالله عبدالله، وزیر سابق امور خارجه در ولایت لغمان بود. حامد کرزی، رییس جمهوری فعلی از شانس زیادی در انتخابات ماه آینده برخوردار است، اما عبدالله یکی از رقیبان اصلی او است.

در این میان، مقامات افغان می گویند در انفجار یک بمب کنار جاده ای در ایالت هلمند، هشت گارد امنیتی جان سپردند و چهار نفر دیگر مجروح شدند.

هلمند از دیرباز قرارگاه طالبان تلقی شده است، و نیروهای افغان، بریتانیایی و آمریکایی کوشش خود را بر برقراری امنیت در آنجا متمرکز ساخته اند.

مقامات امنیتی بهبود امنیت شهروندان را ارجحیت عمده ای در استراتژی جدید افغانستان قرار داده اند، اما درباره جهت کلی جنگ، نگرانی هایی درمیان شریکان ائتلاف وجود دارد.

یک نظر سنجی جدید دربریتانیا حاکی است اینک حدود ۵۸ درصد بر این عقیده اند که پیروزی درجنگ درافغانستان غیر ممکن است. اکثر مردم از بازگشت فوری سربازان بریتانیایی به کشور حمایت کردند.

رهبران بریتانیا تلاش کرده اند حمایت عمومی از جنگ را تقویت کنند و در تلاش هستند پشتیبانی بین المللی بیشتری برای دولت افغانستان فراهم آورند.

روز سه شنبه، آلبانی اعلام کرد برای کمک به تقویت امنیت در افغانستان، ۱۲۰ سرباز اضافی می فرستد. مونته نگرو تصویب کرد بالغ بر ۴۰ سرباز اضافی اعزام شوند.

روز دوشنبه حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان اعلام کرد با ستیزه گران طالبان که آماده باشند خشونت را تقبیح کنند، درباره صلح مذاکره کند.

طالبان مذاکرات صلح را رد کرده است و می گوید آنها به جنگ تا زمانی که تمام سربازان خارجی از افغانستان خارج شوند، ادامه خواهند داد.

XS
SM
MD
LG