لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۷

قوه قضاییه ایران خواستار تصمیم گیری فوری درباره بازداشت شدگان نا آرامی های اخیر شد


به گزارش رسانه های ایرانی رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی به مسئولان دستور داده تا هر چه زودتر درباره سرنوشت بازداشت شدگان در جریان نا آرامی های پس از انتخابات اخیر تصمیم گیری کنند.

علیرضا جمشیدی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی، گفت محمود هاشمی شاهرودی، رییس این نهاد اعلام کرده است که مسئولان باید ظرف یک هفته درباره زندانی کردن یا آزادی این افراد تصمیم خود را بگیرند.

آقای جمشیدی از وجود ۳۰۰ تن از معترضان بازداشت شده در زندان ها خبر داد که در جریان تظاهرات و درگیری های خیابانی و در اعتراض به انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد به سمت ریاست جمهوری، توسط نیروهای بسیجی بازداشت شده اند.

اپوزیسیون معترض به نتیجه انتخابات نیز اعلام کرده است که در آن تقلبی گسترده صورت گرفته است اما مسئولان از جمله شورای نگهبان انتخابات را عادلانه و سالم توصیف کرده اند.

در عین حال دیدبان حقوق بشر مسئولان جمهوری اسلامی را به ادامه بازداشت و آزار و اذیت وکلای مدافع حقوق بشر متهم کرد تا آنان نتوانند وکالت زندانیان سیاسی را بر عهده بگیرند. دیدبان حقوق بشر روز یکشنبه بیانیه ای را بر اساس گزارش وکلای ایرانی و خانواده بازداشت شدگان منتشر کرد.

تلویزیون جمهوری اسلامی ایران ابتلا به بیماری مننژیت را عامل مرگ «محسن روح الامینی» و«محمد کرمی»، دو تن از جوانان بازداشت شده ای اعلام کرد که در زندان اوین جان باخته اند.

پرس تی وی، تلویزیون انگلیسی زبان جمهوری اسلامی به نقل از خبرگزاری دانشجویی از قول سهراب سلیمانی مدیرعامل زندان های استان تهران اعلام کرد که آقایان روح الامینی ۲۵ ساله و کرمی ۱۸ ساله پیش از ورود به زندان بیمار بودند.

XS
SM
MD
LG