لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

کردهای عراق در انتظار نتایج انتخابات هستند


شمارش رسمی آرا در کردستان عراق همچنان ادامه دارد. نتیجه این انتخابات میتواند اثراتی دیرپا بر آن منطقه خود مختار و روابط آینده آن با بغداد داشته باشد.

شمارش آرا در پایتخت عراق انجام میگیرد و انتظار میرود تا دو یا سه روز ادامه داشته باشد. فرج حیدری، رئیس برگزاری انتخابات در منطقه هشدار داده است که مشکلات فنی ممکن است اعلام نتیجه رسمی را تا چند هفته با تأخیر روبرو سازد.

مقامهای محلی انتخابات میکویند اعداد و ارقام اولیه حاکی از آن است که بیش از هفتاد و هشت درصد افراد واجد شرائط رای دادن در انتخابات روز شنبه شرکت کردند.

منطقه کردستان عراق با بغداد دستخوش اختلافات شدیدی بر سر زمین و نفت است. مسعود بارزانی، رئیس جمهوری کنونی گفته است هیچگاه بر سر کرکوک مصالحه نخواهد کرد. وی باردیگر از طرحی که در سال ۲۰۰۵ در قانون اساسی عراق در ارتباط با کنترل آن منطقه نفت خیز آمده است ، دفاع کرد.

در همین حال نچیروان بارزانی، نخست وزیر منطقه کردستان عراق قول داده است که اختلاف نظر ها را از طریق گفت و شنود حل و فصل کند.

ناظران رویدادهای سیاسی معتقدند که مسعود بارزانی باردیگر تحدید انتخاب شود و حزب دموکراتیک کردستان و اتحادیه میهنی کردستان اکثر کرسیهای پارلمان را که ۱۱۱ کرسی دارد بدست آورند.

ده کرسی پارلمان کردستان عراق برای دو گروه اقلیت مسیحی و ترکمن کردستان در نظر گرفته شده است. حدود ۲/۵ میلیون نفر واجد شرائط رای دادن در سه استان شمالی ، اربیل ، دهوک و سلیمانیه بودند. بسیاری میگویند امیدوارند که نتیجه آراء به ثبات در منطقه کمک کرده و تنتشها را کاهش دهد. برخی از رای دهندگان پس از ریختن رایهای خود در صندوقها در خیابانها به رقص و پایکوبی پرداختند. درپی بروز اشکالاتی در برخی از حوزه های رای گیری یکساعت به زمان رای دادن افزوده شد.

XS
SM
MD
LG