لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۵

کردهای عراق در انتظار نتایج انتخابات هستند


مسئولان انتخاباتی در کردستان عراق می گویند میزان مشارکت افراد در رای گیری روز شنبه در این منطقه بالا بوده است.

شمارش رسمی آرا در کردستان عراق همچنان ادامه دارد. نتیجه این انتخابات میتواند اثراتی دیرپا بر آن منطقه خودمختار و روابط آینده آن با بغداد داشته باشد. شمارش آرا در پایتخت عراق انجام میگیرد و انتظار می رود تا دو یا سه روز ادامه داشته باشد. فرج حیدری، رییس برگزاری انتخابات در منطقه هشدار داده است که مشکلات فنی ممکن است اعلام نتیجه رسمی را تا چند هفته با تاخیر روبرو سازد.

مقامهای محلی انتخابات می گویند اعداد و ارقام اولیه حاکی از آن است که حدود هشتاد درصد افراد واجد شرایط رای دادن در انتخابات روز شنبه شرکت کردند. در عین حال گروه های اپوزیسیون کرد می گویند انتخابات با برخی بی نظمی ها همراه بود. این افراد گفتند مسئولان مانع ورود برخی اعضای اپوزیسون به مکان های اخذ رای شدند و همزمان به ری دهندگان ثبت نشده اجازه دادند که آرای خود را به صندوق بیاندازند.

کریم زنگاری وزیر کشور دولت منطقه ای کردستان عراق می گوید رای گیری در روندی آرام، عادلانه و تحت نظارت صدها ناظر انتخاباتی برگزار شد.

منطقه کردستان عراق با بغداد دستخوش اختلافات شدیدی بر سر زمین و نفت است. مسعود بارزانی، رییس جمهوری کنونی گفته است هیچگاه بر سر کرکوک مصالحه نخواهد کرد. وی بار دیگر از طرحی که در سال ۲۰۰۵ در قانون اساسی عراق در ارتباط با کنترل آن منطقه نفت خیز آمده است، دفاع کرد.

ناظران رویدادهای سیاسی معتقدند که مسعود بارزانی بار دیگر انتخاب می شود و حزب دموکراتیک کردستان و اتحادیه میهنی کردستان اکثر کرسیهای پارلمان را که ۱۱۱ کرسی دارد به دست می آورند.

ده کرسی پارلمان کردستان عراق برای دو گروه اقلیت مسیحی و ترکمن کردستان در نظر گرفته شده است.

حدود ۲/۵ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن در سه استان شمالی، اربیل، دهوک و سلیمانیه بودند. بسیاری می گویند امیدوارند که نتیجه آرا به ثبات در منطقه کمک کرده و تنشها را کاهش دهد.

برخی از رای دهندگان پس از ریختن آرای خود به صندوق، در خیابانها به رقص و پایکوبی پرداختند. در پی بروز اشکالاتی در برخی از حوزه های رای گیری یک ساعت به زمان رای دادن افزوده شد.

XS
SM
MD
LG