لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۷

تظاهرکنندگان در بیش از ۱۱۰ شهر جهان در اعتراض به نقض حقوق بشر در ایران گردهم آمدند


تظاهرکنندگان ایرانی و غیر ایرانی روز شنبه در بیش از ۱۱۰ شهر جهان از استرالیا تا آمریکای شمالی گردهم آمدند و در اعتراض به نقض گسترده حقوق بشر در ایران طی حوادث پس از انتخابات شعار سردادند.

برگزار کنندگان این مراسم ۲۵ ژوئیه را «روز جهانی اتحاد برای ایران» نامگذاری کردند.

شیرین عبادی تنها ایرانی برنده جایزه صلح نوبل که در تظاهرات آمستردام شرکت کرده بود از صدها شرکت کننده این مراسم خواست نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران را به رسمیت نشناسند. او خواستار برگزاری یک انتخابات دیگر در ایران تحت نظارت سازمان ملل متحد شد.

در ژنو بیش از ۸۰ تظاهرکننده در حالی که لباس های سبز برتن داشتند در مقابل دفاتر اصلی سازمان ملل متحد در اروپا گرد آمدند.

در نیویورک بیش از دو هزار و پانصد تظاهرکننده درحالی که شعار می دادند مسیر میدان تایمز تا دفاتر سازمان ملل را پیمودند.

در واشنگتن پایتخت آمریکا بیش از دو هزار و پانصد نفر، با لباس یا نشانه های سبز، در حالی که پلاکارد و عکس در دست داشتند و شعار می دادند از مقابل دفتر سازمان ملل متحد به سوی «نشنال مال» حرکت کردند.

در این مراسم افرادی چون هادی قائمی هماهنگ کننده کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، مهرانگیز کار وکیل و فعال حقوق بشر و جودی ویلیامز برنده آمریکایی جایزه صلح نوبل سخنرانی کردند. این مراسم با بارش ناگهانی باران همراه بود اما شرکت کنندگان زیر باران تند با داریوش، خواننده محبوب همراه شدند و با او همخوانی کردند.

تظاهرکنندگان در بسیاری از شهرها، از جمله عکس ندا آقا سلطان، که فیلم شلیک به او و کشته شدنش به طور گسترده ای در وبسایت های جهان به نمایش درآمد را در دست داشتند.

راهپیمایی روز شنبه از سوی شماری از گروه ها و سازمان های مدافع حقوق بشر از جمله عفو بین الملل، دیدبان حقوق و گزارشگران بدون مرز مورد حمایت قرار گرفت.

رهبران اپوزیسیون در ایران از دولت جمهوری اسلامی خواسته اند به خشونت ها علیه مردم پایان دهند و زندانیان را آزاد کنند. شورای نگهبان جمهوری اسلامی با وجود تمامی مخالفت ها و شکایات تأکید کرده است که محمود احمدی نژاد در انتخابات ۲۲ خرداد برنده شده است.

XS
SM
MD
LG