لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۸

حوزه های رای گیری در کردستان عراق بسته شدند


در کردستان عراق، حوزه های رای گیری بسته شده اند و اینک میلیون ها کرد در انتظار نتایج انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی هستند که می تواند تاثیری طولانی بر منطقه خود مختار و رابطه آن با بغداد داشته باشد.

این منطقه سه استان اربیل، دهوک و سلیمانیه را در بر می گیرد. حدود ۲ میلیون و ۵۰۰هزار نفر واجد شرایط رای دادن بودند.

کمیسیون انتخابات روز شنبه گفت برخی از رای دهندگان در منطقه خود مختار کردستان قادر نبودند اسامی خود را در برگه های رای که به حوزه ها فرستاده شده بود پیدا کنند.

پیشتر، در حالی که کردها روز شنبه برای انتخابات منطقه ای به حوزه های رای گیری رفتند، مردم در خیابان ها برقص پرداختند.

یک ناظر سازمان ملل متحد می گوید در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی هیچ تخلف عمده ای گزارش نشده است.

در یک حوزه رای گیری در سلیمانیه، جلال طالبانی رییس جمهوری عراق انتخابات آزاد را ستود و ساکنان منطقه را تشویق کرد از حقوق خود استفاده کنند.

رای گیری در حالی صورت می گیرد که منطقه خود مختار کردستان عراق در اختلافی تلخ بر سر زمین و نفت با بغداد درگیر است. ماه پیش، منطقه کردستان عراق برای نخستین بار حمل نفت به بازار بین المللی را آغاز کرد، اما وزارت نفت در بغداد می گوید هر قراردادی بین کردها و شرکت های نفتی خصوصی غیر قانونی است. با این حال، نچیروان بارزانی، نخست وزیر منطقه در یک کنفرانسی خبری قول داد برای برطرف ساختن اختلافات با مقامات در بغداد مذاکره کند.

این منطقه سه استان اربیل، دهوک و سلیمانیه را در بر می گیرد. حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر واجد شرایط رای دادن هستند.

پس از بسته شدن حوزه ها در شامگاه شنبه، صندوق ها برای شمارش آرا به بغداد انتقال خواهد یافت.

انتظار می رود نتایج ظرف دو تا سه روز روشن شود، اما رییس کمیسیون انتخابات منطقه هشدار داده است که مشکلات تکنیکی ممکن است اعلام نتایج نهایی را هفته ها بتاخیر بیاندازد.

تنش قومی بین کردها و اعراب، بویژه در کرکوک، تهدیدی برای ثبات عراق تلقی می شود و مساله عمده ای برای بسیاری از رای دهندگان است.

انتظار می رود مسعود بارزانی رییس فعلی دولت منطقه ای کردستان عراق بار دیگر برگزیده شود.

در این میان، در انفجار دو بمب اتومبیلی در نزدیکی دفاتر یک حزب سیاسی سنی، دست کم یک تن جانسپرد و حداقل ۱۲ نفر مجروح شدند.

پلیس می گوید بمب ها روز شنبه در خارج از دفاتر حزب اسلامی عراق منفجر شد و خساراتی به ساختمان و مغازه های اطراف وارد کرد.

XS
SM
MD
LG