لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۶

چند خبر از ايران


چند خبر از بازداشت شدگان

سايتِ اينترنتی موجِ سبزِ آزادی می گويد گزارشهايی به آنها رسيده که جوانی به نامِ رامينِ قهرمانی، ساکنِ محلهِ شهرآرای تهران پس از حدودِ ۱۵ روز بازداشت، آزاد شده. وی بلافاصله پس از آزادی، در منزل، دچارِ تشنج شده و قبل از رسيدن به بيمارستان، جان باخته است. او به خانوادهِ خود گفته بوده که در زندان، او را از پا آويزان کرده بودند. همچنين گزارش هايی نيز حاکی است که آرمانِ استخری پور، جوانِ ۱۸ ساله پس از حملهِ مامورانِ انتظامی به او با باتوم در اعتراضهای محلهِ ابيوردی شيراز، دچارِ ضربه مغزی شده و چند روز بعد در گذشته است. گزارشِ ديگری هم حاکی ازدرگذشتِ يک نوجوانِ ۱۷ ساله به نامِ ميثم عبادی است که در روزِ ۲۳ خرداد به ضربِ گلولهِ افرادِ ناشناس در ميدانِ صادقيهِ تهران کشته شده و در بهشت زهرا دفن شده است.

ندا آقا سلطان

و... به گزارشِ سايتِ تغيير برای برابری، مادرِ ندا آقاسلطان، دخترِ جوان ِ ۲۷ ساله که در روزِ ۳۰ خرداد در تهران، بر اثِر شليک گلوله به قلبش کشته شد، در ديدار با جمعی از اعضای کميپنِ يک ميليون امضاء، گفته است که وزارتِ اطلاعاتِ جمهوری اسلامی کتبا به مساجد دستور داده است تا از دادنِ اجازهِ برگزاری مراسمِ سوگواری برای کشته شدگانِ اعتراضهای پس از انتخابات در ايران خودداری کنند. مادرِ ندا آقاسطان افزوده است که پس از لغوِ مراسمِ ختمِ ندا در مسجدِ امام جعفرِ صادق در منطقهِ سيد خندان، تالارِ بهشت زهرا با برگزاری مراسمِ ندا در زمانِ صرفِ شام موافقت کرده، اما اندکی بعد مأمورانِ حراستِ بهشت زهرا نامهای را از طرفِ وزارتِ اطلاعات به خانوادهِ ندا نشان دادهاند که در آن گفته شده بود هيچ کدام از کسانی که در درگيريهای بعد از انتخابات کشته شدهاند، در مساجد، حقِ برگزاری مراسم را ندارند.

فرمانده نيروی زمينی: پس از انتخابات برخی متدينان بازی خوردند

احمدرضا پوردستان، فرمانده نيروی زمينی ارتش جمهوری اسلامی روز جمعه گفت ايران در بخش نظامی تجهيزاتی دارد که رونمايی نشده است. به گزارش خبرگزاری ايسنا، امير سرتيپ پوردستان گفت دشمنان نظام جمهوری اسلامی تاکتيک خود برای مقابله با جمهوری اسلامی را تغيير داده اند و از تهديدهای سخت افزاری به تهديدهای نرمافزاری روی آورده اند.اين مقام ارشد نظامی سپس به انتخابات اخير رياست جمهوری اشاره کرد و افزود پس از انتخابات برخی متدينان بازی خوردند و در مسير فتنه قرار گرفتند.

آيت الله منتظری: مشروعيت و مقبوليتِ نظام بستگی به رضايت‏ ‏و آراءِ اکثريتِ مردم دارد

آيت الله حسينعلی منتظری در پيامی، ضمنِ ابرازِ تاثر و تاسف از توهين و ايجادِ مزاحمت برای مهدی کروبی و عبدالله نوری در نمازِ جمعه ۲۷ تير ماه به امامتِ هاشمی رفسنجانی، گفته است: ‏آنچه را وظيفهِ شرعی و ملی خود مي‎دانسته، تا کنون متذکر شده، و‏ ‏بارِ ديگر ياد آوری می کند که مشروعيت و مقبوليتِ نظام، بستگی به رضايت‏ ‏و آراءِ اکثريتِ مردم دارد، و اين مسأله ای است که هنگامِ تصويبِ قانون اساسی جمهوری اسلامی، ‏موردِ توافقِ خبرگانِ ملت قرار گرفت و در مقدمه و اصولِ متعددِ قانوِن اساسی ‏به آن اشاره شده است.

آيت الله صانعی: مسببين اقرار معصيت کار هستند

آيت الله صانعی از مراجعِ تقليد قم، در پاسخ به استفتای جمعی از مقلدان خود در موردِ اقرار از روی تهديد و فشار، بارِ ديگر تأکيد کرده است که چنين اقدامی شرعاً و عقلاً هيچ ارزشی ندارد. و آنهايی که سببِ چنين اقرارهايی ميشوند، معصيت کار هستند.

ديدار عبدالله نوری با برخی خانوادههای زندانيانِ سياسی

عبدالله نوری از چهرههای شاخصِ اصلاح طلب، در ديدارِ برخی خانوادههای زندانيانِ سياسی دستگير شده پس از انتخابات رياست جمهوری گفت: اين نوع دستگيريها نشان از سردرگمی و به دنبالِ مجرمِ خيالی گشتن، دارد. تخلفاتِ گستردهِ حکومت به لحاظ ِ شرعی و قانونی در اين ايام برای آنها يک وضعيتِ «باختـباخت» به وجود آورده است.

اعتصاب غذای نيويورک به پايان رسيد

اعتصاب غذای سه روزه ی عده ای از فعالان، روشنفکران وهنرمندان ايرانی و خارجی که در اعتراض به سرکوب تظاهرکنندگان ايرانی صورت گرفته است روز جمعه به اتمام رسيد.

XS
SM
MD
LG