لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۰

آمريکا از ايران می خواهد تا ماه سپتامبر در ارتباط با گفتگوهای اتمی پاسخ دهد


رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا روز دوشنبه، در اسرائيل گفت که دولت اوباما اميداوار است جمهوری اسلامی ايران تا ماه سپتامبر به پيشنهادی برای گفت و گو، پاسخ دهد.

مقامات ارشد آمریکایی به عنوان بخشی از جدیدترین کوشش ایالات متحده برای پیشبرد صلحی فراگیر در خاورمیانه، در این هفته سلسله دیدارهایی از منطقه به عمل می آورند و وزیر دفاع آمریکا رهسپار منطقه شده است و قرار است امروز با مقامات اسرائیل گفت و گو کند.

انتظارمی رود آقای گيتس از اسرائیل بخواهد به تاسیسات اتمی ایران حمله نکند، و در عوض فرصت بیشتری برای کارگر شدن گفت و شنود بالقوه بین آمریکا و ایران بدهد.

انتظار می رود مقامات آمریکایی همچنین اسرائیل رابرای متوقف ساختن توسعه محله های یهودی نشین در کرانه غربی و اورشلیم شرقی زیرفشار بگذارند.

جرج میچل فرستاده ویژه آمریکا نيز در سفر جداگانه ای برای تقويت روند صلح در خاورميانه روز یکشنبه در دمشق با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه ملاقات کرد و سپس در اسرائیل با اهود براک وزير دفاع اسرائيل گفت و گو کرد. آقای ميچل هم اکنون در مصر است و قرار است بعد از ديدار با حسنی مبارک عازم سرزمين های فلسينی شود و در کرانه غرب رود اردن با محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينيان ديدار کند و سپس روز سه شنبه با نتانياهو نخست وزير اسرائيل دار خواهد داشت.

روز يکشنبه ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه دومین دیدار میچل از منطقه در هفته های اخیر را «نخستین گام گفت و شنود» می نامد، و مقامات آمریکایی می گویند در باره تجدید مذاکره بین سوریه و اسرائیل نیز ممکن است بحث شود.

XS
SM
MD
LG