لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۷

راهپیمایی در ۱۱۰ شهر جهان در روز جهانی اتحاد برای ایران


امروز شنبه ۲۵ ژوئیه برابر با سوم مرداد ۱۳۸۸ حامیان ایرانی و غیرایرانی حقوق بشر، در بیش از ۱۱۰ شهر جهان از سیدنی گرفته تا سئول، کوالالامپور، کابل، اسلام آباد، پایتخت ها و شهرهای مختلف اروپایی و آمریکای شمالی در مقابل دفاتر سازمان ملل متحدگردهم می آیند و در حمایت از حقوق بشر مردم ایران تظاهرات می کنند. به نوشته وبسایتی که برای این حرکت تهیه شده این تجمع جهانی در ده ها شهر آمریکای شمالی و ده ها شهر اروپایی برگزار می شود.

این گردهمایی بین المللی با فراخوان گروه مستقل «اتحاد برای ایران» و حمایت چندین سازمان بین المللی و عمده مدافع حقوق بشر از جمله کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، جوامع بین المللی مدافع حقوق بشر، عفو بین الملل، دیدبان حقوق بشر، گزارشگران بدون مرز و گروه های دیگر برگزار می شود.

تاکنون ده ها تن از چهره های هنری، سیاسی و حقوق بشری بین المللی از این اقدام حمایت کرده اند. گروه موسیقی U2 به همین مناسبت در کنسرت روز ۲۵ ژوئیه خود در دابلین ویدئویی را در حمایت از مردم ایران پخش می کند و داریوش خواننده محبوب ایرانی در گردهمایی در واشنگتن پایتخت آمریکا برنامه اجرا می کند.

شان پن بازیگر سرشناس آمریکایی و چندین برنده جایزه نوبل صلح از جمله اسقف دزموند توتو از آفریقای جنوبی، جودی ویلیامز از آمریکا و وانگاری ماتای از کنیا از این اقدام حمایت کرده اند و شیرین عبادی برنده ایرانی جایزه صلح نوبل نیز در مراسم آمستردام هلند به شرکت کنندگان پیوست.

سازمان‌ دهندگان این گردهم ‌آیی جهانی، محکوم کردن واکنش های خونین و خشونت بار دولت جمهوری اسلامی به اعتراض صلح آمیز مردمی به نتیجه انتخابات اخیر را یکی از اهداف گردهمایی امروز اعلام کرده اند.

به گفته منابع رسمی، ‌در جریان اعتراضات و راه‌پیمایی‌ها پس از اعلام نتیجه انتخابات در ایران که محمود احمدی‌نژاد برنده آن معرفی شد دست‌کم ۲۰ نفر کشته و صدها نفر بازداشت شده‌اند که از محل نگهداری بسیاری از آنها اطلاعی در دست نیست.

گروه ها و سازمان های حامی این تجمع جهانی یکی از اهداف آن را درخواست از سازمان ملل متحد برای تحقیق فوری درمورد «نقض سازمان‌دهی‌شده و ناگوار حقوق بشر در ایران،‌ زندانی‌ها، شکنجه‌ها، ناپدیدشدگان و کشته‌شدگان» اعلام کرده اند.

خانم عبادی که خود از سازمان‌دهندگان این تجمع جهانی است در پیامی ویدئویی به همین مناسبت می گوید:«جواب اعتراض مسالمت‌آمیز مردم گلوله بود و زندان». خانم عبادی از بان کی مون دبیرکل سازمان ملل می‌خواهد «قبل از این که ایران تبدیل به زیمبابوه شود برای بررسی اوضاع به ایران سفر کنید».

به گزارش وبسایت «اتحاد برای ایران» چندین سازمان مدافع حقوق بشر در کشورهای عربی نیز برای اعلام حمایت از «جنبش سبز» مردم ایران گردهم آمده‌اند. از جمله مؤسسه مطالعات حقوق بشر در قاهره، مرکز حقوق بشر در بحرین، و کمیته دفاع از دموکراسی، آزادی و حقوق بشر در سوریه.

XS
SM
MD
LG