لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۱

رقص دستجمعی مردم جهان با موسیقی تریلر مایکل جکسون 


گزارش: کیت مودی، خبرنگار صدای آمریکای از ماونت رنییر، مریلند

از روز درگذشت مایکل جکسون د رماه ژوئن گذشته تا کنون، مراسم یادبود گوناگونی در سراسر جهان برای این ابرستاره فقید موسیقی پاپ برگزار شده است. هم چنین رقص معروفی که مایکل جکسون برای نخستین بار در ویدیوی «تریلر» خود آن را اجرا کرد و در آن زمان محبوبیتی غیرقابل انتظار پیدا کرد یک بار دیگر مورد توجه شدید هواداران این خواننده فقید قرار گرفته است.

پاییز امسال در پروژه ای تحت عنوان «جهان با آهنگ تریلر می رقصد» گروه های رقص از سراسر جهان هم زمان به اجرای رقص دستجمعی«تریلر» یا «رقص مرگ» که مایکل جکسون مبتکر آن بوده است می پردازند. کیت مودی خبرنگار صدای آمریکا به محل «ایمپوریوم رقص» در نزدیکی واشنگتن می رود. جایی که ده ها تن از طرفداران پر و پا قرص مایکل جکسون در کلاس رقصی در حال تمرین برای اجرای این رقص دست جمعی در پاییز آینده هستند.

آلبوم «تریلر» مایکل جکسون که در سال ۱۹۸۳ منتشر شد به عنوان موفق ترین آلبوم و موزیک ویدیو در تاریخ موسیقی جهان به ثبت رسیده است.

یک چهارم قرن پس از انتشار این آلبوم، ترانه «تریلر» و رقصی که مایکل جکسون با مهارت در موزیک ویدیوی آن اجرا کرده است، این رقص و ترانه همراه آن هنوز هم با دوستداران موسیقی در سراسر جهان ارتباط برقرار می کند.

بنا براین وقتی یکی از شاگردان در «ایمپوریوم رقص» در مانت رنییر مریلند در نزدیکی شهر واشنگتن از بروک کید، معلم این مدرسه تعلیم رقص خواست تا روی حرکات رقص تریلر مایکل جکسون کار کنند، او با خوشحالی از این فکر استقبال کرد.

بروک می گوید: «یک یا دو حرکت رقص در طراحی تریلرمایکل جکسون و جود دارد که نیازمند درک تنظیم وقت و تغییر جهت حرکت است. اما روی هم رفته حرکات این رقص برای هر کسی قابل اجراست.»

بیش از ۶۰ نفر شاگرد رقص پس از آن که حرکات را ابتدا از روی تعلیمات اینترنتی که بروک کید برای آنها مهیا کرده بود تعقیب کردند به کلاس آمدند تا در حضور او این حرکات مختلف رقص را تجزیه و تحلیل و اجرا کنند. حرکاتی که از طریق این تعلیمات دنبال کردن آن ها به مراتب آسان تر شده است.

رومی از کودکی شاهد رقص مایکل جکسون روی پرده تلویزیون بوده است و اکنون با برداشتن این کلاس رقص به همراه تنها دخترش، می خواهد حرکات رقص مایکل جکسون، که برای او جنبه یک «بت» موسیقی دارد را برای دخترش هارپر نیز امکان پذیر کند: «هارپر یک رقاص بی نظیر است اما من در دهه ۸۰ به دنیا آمده ام و می خواستم که این رقص را یاد بگیرم. ما فکر کردیم چه چیزی بهتر از این که ما با هم به کلاس رقص بیاییم و با همدیگر این حرکات را تمرین کنیم و یاد بگیریم.

حتی رقاص های دیگری در این کلاس از جمله مایای ۱۶ ساله که یک دهه پس از انتشار«تریلر» به دنیا آمده است می خواهند به افتخار سلطان موسیقی پاپ برقصند. مایا می گوید: «من تصمیم گرفتم که به این شکل احترام و ستایش خودم را نسبت به مایکل جکسون ابراز کنم. من احساس می کنم که همه باید به شکلی این کار را انجام دهند یعنی یاد او را گرامی بدارند. من به عنوان یک رقاص این را وظیفه خودم می دانستم که احترام خودم را به روح مایکل جکسون نشان بدهم.

رقاص های کلاس بروک کید، هنوز کاملا تمام حرکات رقص «تریلر» را یاد نگرفته اند اما تا ماه اکتبر و هنگامی که دنیا «تریلر» خواهد رقصید زمان زیادی باقی مانده است.

این همان روزی است که هزاران تن از مردم در ده ها کشور مختلف با بیشترین تعداد اجرا کنندگان رقص همزمان در جهان وبا آهنگ «تریلر» مایکل جکسون رکورد تازه ای به جای خواهند گذاشت.

XS
SM
MD
LG