لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۸

زن جوان نوازنده جاز، همنواز هنرمندان برجسته موسیقی آمریکا


گزارش: داگ لواین خبرنگار صدای آمریکا در واشنگتن

تری لین کارینگتون، نوازنده جوان طبل یا جاز از طریق هم نوازی با غول های موسیقی جاز آمریکایی از جمله «دیزی گلیسبی» توانست به معروفیتی کم نظیر برسد و یک شبه ره صدساله بپیماید. کمی بعد او روی صحنه با هربی هنکاک و دیوید سانبورن به نواختن پرداخت و امروز در آلبوم تازه ای فرصتی یافته است تا هنرهای خود را در رشته آهنگسازی و تهیه کنندگی موسیقی نیز نشان دهد.

این هنرمند، آهنگساز و نوازنده جوان دارای خصایصی است که نوازندگان برجسته را به همکاری با او وامی دارد. در این آلبوم تکنفره تازه که «حرف بیشتری برای گفتن» نام دارد، تری لین کرینگتون توانسته است یک بار دیگر جمعی از ستارگان بی همتای موسیقی جاز از جمله نوازنده ساکسفون، والتر بیسلی را در یکی از قطعات این آلبوم به نام «جادوزده» با خود همراه سازد.

تری لین این استعداد بی نظیر در نوازندگی را از پدر معروف خود سونی کارینگتون به ارث برده است و با کمک او، تری لین توانسته است به نواختن ساکسفون نیز بپردازد. اما بعدها او تصمیم گرفت که به نواختن جاز روی آورد. جاز هم هدیه و میراثی است که از پدربزرگ این دختر هنرمند و مستعد برای او به جای مانده است.

تری لین در سن ۱۱ سالگی از نخستین دانش آموزانی بود که توانست یک بورس تحصیلی کامل برای آموزش موسیقی در کالج موسیقی معتبر برکلی دریافت کند. او فقط ۱۶ سال داشت که آلبوم «تی ال سی و دوستان» را به اتفاق هنرمندانی چون نوازنده پیانو، کنی بارون، نوازنده باس، باستر ویلیامز و نوازنده ساکسفون جورج کلمن ضبط کرد. یکی از مهم ترین آثارصفحه پرکنی او سی دی « داستان یک زندگی واقعی» بود که یک بار دیگر او را در کنار ستارگان موسیقی پاپ و جاز آمریکا قرار داد و نهایتاً تری لین را نامزد دریافت جایزه Grammy کرد.

تری درباره این آلبوم سولوی تازه (حرف بیشتری برای گفتن) می گوید که به ریشه های Funk و Soul خود بازگشته است و این که این آلبوم نوعی سرسپاری است به جاز کلاسیک دهه ۷۰ میلادی. تری لین می گوید: «هدف من این بود که به شنونده ام یک تجربه شنیدنی مشکل و پیچیده و حتی سوفسطایی ارائه کنم. تجربه ای که در عین حال از تمام رده بندی های مختلف موسیقی برخوردار باشد.»

در یکی از بخش های این سی دی تازه، نانسی ویلسون ،خواننده افسانه ای جاز که یکی از زیباترین اجراهای ترانه ای به نام «آرزوی به حقیقت پیوسته» را خوانده است، یکی از آهنگ های تری لین به نام «تصور کن» را می خواند. تری لین شگفت زده از این واقعه می گوید: «اگر کسی به من می گفت که یک روز نانسی ویلسون شعر و آهنگی را که من نوشته ام خواهد خواند هرگز این حرف او را باور نمی کردم.»

تری لین در این آلبوم تازه خود نیز یک آواز دو صدایی با خواننده قدیمی مس مک کن اجرا کرده است، درحالی که در بخش های دیگر این مجموعه با جورج دوک، کرک والوم، اورت هارپ، پاتریس راشن و کریستیان مک براید به نواختن جاز پرداخته است. هم چنین در این مجموعه تری لین کارینگتون ترانه «پاپا سان» را به پدر خود سونی هدیه کرده است که در این اجرا با یک ساکسفون بم او را همراهی می کند.

در ترانه پایانی این مجموعه، تری لین کارینگتون به همراه خواننده سول لوری پری، یکی از ترانه های کلاسیک گروه بیتل ها به نام «بگذار باشد» را خوانده است.

XS
SM
MD
LG