لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۶

چند خبر از ايران


کلينتون: ایالات متحده هنوز به مذاکره با ایران تمایل دارد

وزیر امور خارجه آمریکا می گوید ایالات متحده هنوز به مذاکره با ایران تمایل دارد. با این حال هیلاری کلینتون که روز پنجشنبه مصاحبه ای با بی بی سی داشت تاکید کرد گمان نمی کند تهران اکنون در شرایطی باشد که بتواند به پیشنهاد آمریکا برای مذاکره پاسخ دهد. خانم کلینتون همچنین هشدار داد ایران مدت محدودی برای پاسخ به این پشنهاد دارد و اما هنوز پاسخ خود را ارائه نداده است. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از پیش از برعهده گرفتن سمت ریاست جمهوری از تمایل مذاکره با ایران سخن گفته بود. دولت پیشین آمریکا به ریاست جرج بوش، حاضر نبود بدون تن دادن ایران به یک سری پیش شرط با تهران مذاکره کند.

استاندار تهران: اکثر بازداشت شدگان تجمعات اخیر آزاد شده اند

به گزارش ایرنا مرتضی تمدن در حاشيه همايش طنين ايثار در جمع خبرنگاران گفت: همه افرادی که بايد آزاد می‌شدند، تاکنون آزاد شده‌اند. در حالی که تاکنون جلسه دادگاهی برای رسیدگی به اتهام های افراد بازداشت شده در وقایع اخیر برگزار نشده است، آقای تمدن تاکید کرد:شرایط افرادی که جرم مشهود و ثابت‌شده داشته‌اند متفاوت است و آنها هنوز در بازداشت به سر می برند. شهردار تهران همچنین می گوید: قانون در نهایت به جرم این افراد رسیدگی می کند. مرتضی تمدن در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: نيروی انتظامی افراد را بيشتر برای مهار صحنه و برخی موضوعات که به گفته او می‌تواند تحريک‌آميز و تشنج‌آميز باشد، دستگير کرده است. شهردار تهران می افزاید: این بازداشت شدگان در همان بازجويی‌های اوليه آزاد می‌شوند و سوابق اوليه‌ای برای آنها منظور نمی ‌شود.


جيره بندی آب

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا از جیره بندی آب برای ۵۰۰ هزار نفر خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، محمد رضا عطازاده روز پنجشنبه در کنفرانس خبری گفت: به دلیل وضعیت آبی کشور وزارت نیرو مجبور به نوبت بندی آب برای ۵۰۰ هزار نفر شده است. بگفته آقای عطازاده این جیره بندی در شهرهای کوچک در استان های خوزستان، فارس، بوشهر، کرمان، هرمزگان، ایلام وکهکلویه و بویر احمر صورت خواهد گرفت.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا تاکید کرده است این وزرات خانه در حال رسیدگی به مشکلات آبی است. بگفته آقای عطازاده براساس این جیره بندی ساکنان برخی نقاط ٨ ساعت، برخی دیگر ۱۲ ساعت و برخی ها ۱٨ ساعت در روز به آب دسترسی خواهند داشت.


آغاز سرويس اس ام اس بعد از چهل روز

سرویس اس ام اس بعد از ۴۰ روز، پنحشنبه دوباره آغاز شد. داوود زارعیان مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران در گفتگویی با ایسنا، خبرگزاری دانشجوان اعلام کرد در حال حاضر این سرویس از سه شبکه همراه اول، ایرانسل و تالیا برقرار شده است. مقام مخابرات جمهوری اسلامی در رابطه با اختلالاتی که همچنان در ارائه خدمات اس ام اس مشاهده می شود گفت: بعد از مدتی قطعی و وصل مجدد يک سيستم طبيعتا مشكلاتی وجود خواهد داشت اما بزودی برطرف می‌شود. بگفته آقای زارعیان هنوز امکان ارسال ام ام اس وجود ندارد.

به گزارش ایسنا در ابتدای آغاز دوران قطع شدن سرویس اس ام اس، داوود زارعیان گفته بود: "تيمی در حال بررسی دلايل اختلال است و نتيجه پس از بررسی و مشخص‌شدن اعلام می‌شود." با این حال تاکنون مقام ها دلیلی ارائه نداده اند. پیش از این همچنین صابر فيضی، مديرعامل شركت مخابرات از تاثير قطعی سيستم پيامک‌ها بر كاهش درآمد مخابرات گفته بود.


محسن نریمان: انتخاب شهردار توسط وزیر کشور یک طرح متحجرانه است

محسن نریمان، نماینده مجلس شورای اسلامی می گوید انتخاب شهردار توسط وزیر کشور یک طرح متحجرانه است. آقای نریمان در مصاحبه ای با ایلنا، خبرگزاری کار ایران، گفت: اگر نمایندگان مجلس به این طرح رای دهند اختیارات را از نمایندگان مردم ضایع کرده و حقوق ملت را محدود می کنند.

در حال حاضر انتخاب شهرداد در حیطه اختیارات شوراهای شهر است، اما بر اساس لایحه ی پیشنهادی این اختیار به وزارت کشور واگذار خواهد شد.

محسن نریمان این طرح را همچنین مغایر با روح برنامه پنج ساله توسعه، طرح خصوصی سازیی و کوچک سازی بدنه دولت خوانده است. این نماینده مجلس در بخش دیگری از مصاحبه خود با ایلنا طرح انتخاب شهردار را با اقدامات دوران پهلوی مقایسه کرده و گفته است: در دوران طاغوت نیز انجمن هایی که توسط مردم انتخاب می شدند با بی اهمیتی مواجه شده و اختیارات کمتری داشتند. از سوی دیگر هادی مقدس، یکی دیگر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز پنجشنبه گفت: لایحه انتخاب شهردار، دولت را پاسخگو می کند و گرچه از اختیارات شوراها می کاهد اما به گفته آقای مقدس این محدودیت به نفع و مصلح مردم و انقلاب است.


احداث پالایشگاه های نفت به بخش خصوصی واگذار می شود

وزیر نفت ایران از واگذار شدن احداث پالایشگاه های نفت به بخش خصوصی خبر داده است. به گزارش خبرگزاری مهرغلامحسین نوذری روز پنجشنبه اعلام کرد: احداث پالایشگاههای ایران دیگر توسط دولت انجام نخواهد شد و بخش خصوصی برای احداث آنان برنامه هایی دارد. وزیر نفت می گوید: دولت با اعطاء مجوز برای احداث پالایشگاه در هر نقطه ایران که مکان استحصال نفت ارزان و پالایش آن وجود داشته باشد ممانعت نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG