لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۶

اسرائیلی ها به روند صلح خاورمیانه با حمایت آمریکا، مظنونند


تنش های فزاینده میان اسرائیل و ایالات متحده، حمایت اسرائیل از اقدامات صلح با فلسطینی ها را دچار فرسایش کرده است.

رابرت برگر گزارشگر صدای آمریکا از اورشلیم گزارش میدهد:

همزمان با فشارهای آمریکا بر اسرائیل برای توقف ساخت شهرک های یهودی نشین، اسرائیلی ها درباره روند صلح دچار تردید و تناقض های فزاینده ای شده اند.

نظرسنجی که روز جمعه در روزنامه «جروسلم پست» منتشر شد نشان می دهد که ۶۴ درصد یهودیان اسرائیلی معتقدند اسرائیل نمی تواند به وعده های بین المللی مبنی بر در امان بودن این کشور در ازای خروج از شهرک های کرانه غربی رود اردن اعتماد کند و تنها ۹ درصد مردم این کشور تضمین های بین المللی را باور دارند.

مسئله شهرک های یهودی نشین موجب عمیق ترشدن شکاف میان اسرائیل و واشنگتن از زمان شروع دوره نخست وزیری بنیامین نتانیاهو در سه ماه پیش شده است.

دن شوفتن تحلیلگر اسرائیلی می گوید: آنچه که ایالات متحده می خواهد از نظرهیچ دولتی در اسرائیل قابل قبول نیست. این خواسته کاملاً غیرواقعی است.»

تنش ها میان اسرائیل و آمریکا در هفته جاری و پس از آن افزایش یافت که ایالات متحده خواستار توقف پروژه خانه سازی اسرائیل در منطقه مورد مناقشه شرق اورشلیم شد که فلسطینی ها آن را پایتخت کشور مستقل خود در آینده قلمداد می کنند.

نتانیاهو در پاسخ به این ادعای فلسطینی ها پیشتر گفته است اورشلیم متعلق به اسرائیل است و حاکمیت اسرائیل بر تمامی این شهر امری مسلم است.

شوفتن می گوید درباره موضع گیری نخست وزیر اسرائیل وفاقی ملی وجود دارد و اضافه می کند:« وقایع فعلی در اورشلیم و پاسخ نتانیاهو به آن انعکاس غیرممکن بودن استراتژی آمریکا است زیرا هنگامی که در اورشلیم اعتراض ها بالا بگیرد، نخست وزیر کشور باید آن را رد کند. نتانیاهو نیز موقعیت را می بیند و بنا به تشخیص خود بر این مسئله تأکید می کند.»

نظرسنجی اخیر به نوشته روزنامه جروسلم پست نشان دهنده بی اعتمادی عمیق اسرائیل به اصرار آمریکا درجهت تشکیل کشور مستقل فلسطینی است. ۶۲ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی گفته اند رهبری تشکیلات فلسطینی در کرانه غربی رود اردن می خواهد به جای اسرائیل کشوری مستقل را تأسیس کند، تنها ۲۷ درصد گفته اند که فلسطینی ها به استقرار دو کشور مستقل دوست در کنار هم تمایل دارند. این مسئله سوءظن های شخص بنیامین نتانیاهو درباره راه حل دو کشور مستقل را دامن زده است.

XS
SM
MD
LG