لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۰

حماس بجای شليک راکت به اسرائيل سراغ روابط عمومی ميرود


* تصميم حماس برای متوقف ساختن شليک راکت به اسرائيل زير فشارهای مردمی اتخاذ شده است

نيويورک تايمز زير عنوان "حماس راکت را با روابط عمومی عوض ميکند" در گزارشی از غزه می نويسد هفت ماه پس از يک جنگ خشونتبار سه هفته ای که اسرائيل در اينجا به راه انداخت تا جلو شليک راکت به جوامع جنوبی خود را بگيرد، حماس استفاده از راکت را معلق گذاشته و توجه خود را به کسب حمايت درداخل و خارج از طريق برنامه های فرهنگی و روابط عمومی معطوف ساخته است.

نيويورک تايمز می نويسد به گفته رهبران در اينجا، هدف، شکل بخشيدن به مقاومتی فرهنگی است، که اخيرا موضوع کنفرانسی دو روزه بود.

نيويورک تايمز نظر ايمان طها، يکی از رهبران حماس و جنگنده ای سابق را نقل ميکند که ميگويد مقاومت مسلحانه هنوز مهم و مشروع است، اما ما تاکيدی جديد بر مقاومت فرهنگی گذاشته ايم. اوضاع جاری ايجاب ميکند شليک راکت متوقف شود. پس از جنگ، جنگندگان و مردم، نيازبه فراغت دارند.

نيويورک تايمز می نويسد تصميم به تعليق در استفاده از راکت های برد کوتاه قصام، که سالها، و اغلب هر روز، دهها بار به سوی اسرائيل پرتاب ميشد، تا حدودی، زيرفشاری مردمی اتخاذ شده است. مردم در اينجا با ارزش بودن راکت ها را زير سئوال برده اند، نه به اين جهت که به مناطق مسکونی اصابت ميکرد، بلکه بدان جهت که آنها را، نسبتا، بی اثر و فاقد کارائی می بينند.

نيويورک تايمز نظر مونا عبدالعزيز، يک وکيل مدافع سی و شش ساله را در گفتگوئی خيابانی نقل ميکند که می پرسد راکت ها برای ما چکار کردند؟ و خود در پاسخ به اين سئوال ميگويد هيچ.

نيويورک تايمز می نويسد اينکه حماس تا کی شليک راکت ها را متوقف نگاه ميدارد، و آيا دنبال موشک هائی با برد دورتر ميرود يانه - که گفته است خواستار آنهاست - موضوعی است که روشن نيست. اما عوض شدن سياست کاملا معلوم است.واشنگتن پست زير عنوان "آمريکا ۲۰۰ ميليون دلار در اختيار فلسطينان ميگذارد" می نويسد يک مقام دولت اوباما روز جمعه گفت آمريکا در نظر دارد دويست ميليون دلار در اختيارخود مختاری فلسطينی بگذارد تا به اين تشکيلات درگير با مشکلات برای رفع کسری بودجه کمک کند.

واشنگتن پست می نويسد هيلاری کلينتون وزير امورخارجه آمريکا قرار است روز جمعه پرداخت اين کمک را در چارچوب اقدامات آمريکا برای بهبود وضعيت فلسطينيان و تقويت تلاش هائی که به احيای مذاکرات معوق مانده صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان منجر شود اعلام کند.

واشنگتن پست می نويسد به گفته همين مقام اين پول کمکی جديد نيست بلکه بخشی از نهصد ميليون دلار کمک های آمريکاست که کلينتون در ماه مارس در يک کنفرانس اعانه دهندگان در شرم الشيخ مصر پرداخت آن را وعده داده بود.

* حزب الله ميخواهد از برخورد با نيروهای اسرائيل در مرز لبنان اجتناب کند

جروسلام پست زير عنوان "حزب الله تظاهرات مرزی جديد را کنار ميگذارد" می نويسد يک هفته پس از آنکه يک گروه پانزده نفری با پرچم های لبنان و حزب الله وارد مزارع شعبا شده بودند اين تشکيلات تروريستی روز جمعه از پيروان خود خواست در اين ناحيه تحت کنترل اسرائيل تظاهرات نکنند.

جروسلام پست می نويسد به گزارش روزنامه کويتی السياسه حزب الله اين خواست را برای اجتناب از درگيری با نيروهای دفاعی اسرائيل مطرح ساخته است.

جروسلام پست می نويسد بنا به اين گزارش مقامات ارشد حزب الله و امل به نماينده سازمان ملل متحد در لبنان تعهد سپرده اند که تظاهراتی در مرز با اسرائيل ترتيب ندهند و جلو هرگونه تظاهرات جديد را در آنجا بگيرند

XS
SM
MD
LG