لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۳

عربستان سعودی مشارکت زائران حج امسال را محدود می کند


ترس فزاینده از همه گیرشدن آنفلوآنزای خوکی در جهان عرب وزیران بهداشت این کشورها را برآن داشت که در راستای کنترل شیوع ویروس آنفلوآنزای خوکی، ورود زائران به مکه را محدود کنند.

وزیران بهداشت بیش از دوازده کشور عرب در اجلاس اخیر خود در قاهره، توافق کردند از سفر کودکان زیر ۱۲ سال و افراد بالای ۶۵ سال و همچنین افراد بیمار به عربستان سعودی جلوگیری کنند.

عربستان سعودی میزبان مراسم حج و مسئول صدور ویزا برای زائران، محدودیت بر حضور زائران را ابتدا در ماه گذشته پیشنهاد کرد. در این کشور شماری از موارد ابتلا به آنفلوآنزای خوکی به ثبت رسیده و در واقع نگرانی از تشکیل بحران سلامتی در زمان حج موجب این تصمیم گیری مقامات ریاض بوده است.

عبدالله الربیعه وزیر بهداشت عربستان سعودی، رسانه های عرب را ترغیب کرده است تا درباره این اقدام اطلاع رسانی کنند. او همچنین گفت عربستان سعودی شمار تزریق واکسن های آنفلوآنزا را افزایش داده است.

به گفته عبدالله الربیعه عربستان سعودی در تلاش است تا سلامت زائران را تأمین کند.
او می گوید پیشنهاد اعمال محدودیت حضور زائران در حج تصویب شده و اجرا خواهد شد. وزیر بهداشت عربستان سعودی همچنین اظهار امیدواری کرد که مقامات این کشور امنیت وسلامت تمامی زائران را تضمین کند.

حسین گزیری، مدیر بخش شرق خاورمیانه از سازمان بهداشت جهانی می گوید این اقدام وزیران بهداشت کشورهای عرب موجب می شود که برای درخواست کنندگانی که شرایط لازم را ندارند، ویزا صادر نشود.

او می گوید سلسله مراتب سازمانی و تأسیس مراکز بررسی و تأیید صلاحیت افراد برای صدور ویزا تحت نظارت وزارت بهداشت سعودی خواهد بود.

عبدالکریم رسایی، وزیر بهداشت یمن رئیس کنفرانس قاهره نیز گفت تصمیم اخیر با هدف جلوگیری از شرکت افراد آسیب پذیر در مراسم حج امسال است. او گفت کارشناسان مدت هاست که درباره این مسئله بحث کرده و در نهایت آن را تأیید کردند.

به گفته وزیر بهداشت یمن، این یک تصمیم ناگهانی نبوده و وزیران بهداشت کشورهای عرب با توجه به نتایج بحث ها و تبادل نظرها آن را اتخاذ کرده اند.

عربستان سعودی مختار است که طبق صلاحدید خود ویزای افراد را تأیید یا رد کند. این کشور ماه گذشته از محدود کردن زائران حج امسال خبر داده بود.

بیش از دو میلیون زائر مسلمان در مراسم حج سال گذشته در مکه شرکت کردند و هنوز مشخص نیست که محدودیت های جدید چه تأثیری بر مراسم پیش روی حج در پاییز امسال خواهد گذاشت.

XS
SM
MD
LG