لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

دو سرباز آمریکایی در افغانستان کشته شدند


حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان برنامه انتخاباتی خود را تشریح کرده است و قول می دهد سربازان خارجی را بیشتر پاسخگوی تلفات غیر نظامیان بداند.

پرزیدنت کرزی امروز، جمعه، در یک گردهمایی انتخاباتی در کابل گفت او در توافقی با نیروهای بین المللی بازنگری خواهد کرد تا مسلم سازد که آنها با احترام بیشتری برای حقوق شهروندان افغان عمل می کنند.

این موضوع شامگاه پنجشنبه در جریان یک مناظره تلویزیونی بین دو رقیب اصلی کرزی، عبدالله عبدالله وزیر سابق امور خارجه و اشرف غنی وزیر سابق دارایی عنوان شد. در این مناظره کرزی حضور نداشت.

انتخابات ریاست جمهوری در میانه افزایش خشونت و در حالی برگزار می شود که هزاران تکاور دریایی آمریکا، همراه با سربازان بریتانیایی و افغان، به حمله عمده ای علیه طالبان در هلمند دست زده اند. هدف این هجوم، که با نام رمز «حمله شمشیر» صورت می گیرد، این است که از شهروندان در پیشاپیش برگزاری انتخابات در ماه آینده حفاظت شود.

پرزیدنت کرزی بارها از سربازان آمریکا و ناتو خواسته است تلفات غیر نظامیان را محدود کنند. فرماندهان ارتش آمریکا می گویند محدود ساختن مرگ های غیر نظامیان، بویژه از حملات هوایی، در کانون استراتژی جدید ضد شورش در افغانستان قرار دارد.

مقامات ارتش آمریکا و ناتو گفتند روز جمعه در حمله ای در جنوب افغانستان دو سرباز آمریکایی کشته شدند. با مرگ آنها شمار سربازانی در ماه ژوئیه به ۳۷ تن افزایش یافت.

در این میان، ریچارد هالبروک فرستاده ارشد آمریکا به منطقه، روز جمعه دومین روز دیداری از افغانستان را به بررسی کوششهایی که برای تثبیت کشور جریان دارد گذراند.

XS
SM
MD
LG