لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۳

نتانیاهو پایبندی خود را به گسترش و تعمیق روابط با مصر اعلام کرد


بنیامین نتانیاهو در مراسم روز ملی مصر که در محل مسکونی سفیر مصر در اسرائیل برگزار شد، پایبندی خود را به گسترش و تعمیق روابط دو کشور اعلام کرد. مصر اولین کشور عربی است که اسرائیل را برسمیت شناخت.

آقای نتانیاهو گفت "من به ادامه صلح با مصر اعتقاد دارم. به گسترش صلح و تعمیق آن و من این را به اولین کشوری می گویم که در مسیر صلح با ما قدم برداشت. به کشوری می گویم که به ما کمک کرد تا به مقصد تاریخی بزرگ خود برسیم."

شیمون پرز نیز در این مراسم ضمن اشاره به نقش تاریخی مصر در دستیافتن به صلح در منطقه و نیز صلح اسراییل با فلسطینیان گفت "امروز فرصت مناسبی برای حصول دو صلح است. یک صلح با فلسطینیان و یک صلح با کشورهای عربی در منطقه. در واقع این دو با یکدیگر مرتبطند و هر یک به دیگری کمک می کند. من بر این باورم مردی که واقعاً می تواند این تلاش تاریخی را رهبری کند، پرزیدنت مبارک از جانب مردم مصر است. مصر بزرگترین و مهمترین کشور عربی است که نشان داد، چگونه در یک کشمکش قدیمی و در منطقه ای که اختلافات دیرینه دارد ، می توان یک رابطه نوین ایجاد کرد."

مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینیان با هدف استقرار یک دولت مستقل فلسطینی که مورد حمایت آمریکا است، در گذشته متوقف شد. در حال حاضر حسنی مبارک از پیشرفت مذاکرات صلح پشتیبانی می کند.

XS
SM
MD
LG