لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۲

کلينتون: ايران در صورت دنبال کردن برنامه هسته ای، رقابتی تسليحاتی را در منطقه دامن خواهد زد


هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا روز چهارشنبه برای شرکت در نشست سازمان امنيت و همکاری کشورهای آسيای جنوب شرقی، وارد تايلند شد.

خانم کلينتون در حاشيۀ اين اجلاس چگونگی مقابله ايالات متحده آمريکا با ايران مجهز به سلاح اتمی را تشريح کرد.

وزير امور خارجه آمريکا گفت جمهوری اسلامی ايران بايد اين مسأله را در نظر بگيرد که در صورت دنبال کردن برنامه هسته ای رقابتی تسليحاتی در منطقه را آغاز کرده است. وی افزود اين مسأله بر محاسبات دولت ايران در مورد حفظ امنيت ملی تأثير خواهد گذاشت چرا که ممکن است به نا امنی اين کشور بيانجامد نه امنيت بيشتر آن.

خانم کلينتون بر سياست پرزيدنت اوباما که مذاکره با دولت ايران را به عنوان گزينه ای برای حل مسأله اتمی اين کشور در نظر دارد تأکيد کرد.

وزير امور خارجه آمريکا از امکان افزايش فشارها عليه ايران نيز سخن گفت. وی گفت واشنگتن روشن کرده است که اگر ايران به سلاح اتمی مجهز شود، ايالات متحده به اقداماتی فلج کننده عليه اين کشور دست خواهد زد و همسايگان اين کشور را زير چتر دفاعی خود قرار خواهد داد.

دان مريدور وزير اطلاعات اسرائيل از اظهارات خانم کلينتون در مورد ايران انتقاد کرد و گفت سخنان او به گونه ای است که گويی ايالات متحده، ايران مجهز به سلاح هسته ای را پذيرفته است.

آقای مريدورگفت نمی توان بر اساس اين ذهنيت که ايران می تواند خود را به سلاح هسته ای مجهز کند عمل کرد . بلکه بايد از اين مسأله جلوگيری نمود.

در خبری ديگر آويگدور ليبرمن وزير امور خارجه اسرائيل روز چهارشنبه با مقام های ارشد برزيل ملاقت کرد تا آنها را قانع کند با استفاده از نفوذ خود ايران را به دست برداشتن از برنامه هسته ای خود وادارند.

آقای ليبرمن در برزيل تاکيد کرد مقام های اين کشور ممکن است بيش از کشورهای ديگر توانايی قانع کردن ايران از دست برداشتن از برنامه هسته ای خود را داشته باشد. آقای ليبرمن برنامه هسته ای ايران را تهديدی جدی نه فقط برای خاورميانه، بلکه جهان توصيف کرد.
وزير امور خارجه اسرائيل روز چهارشنبه با رئيس جمهوری و وزير امور خارجه برزيل ملاقات کرد.

جمهوری اسلامی ايران توليد برق برای صدور بيشتر نفت و گاز را هدف اصلی برنامه اتمی اين کشور خوانده است.

XS
SM
MD
LG