لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۸

جسد "ناتالیا ِاسته می ُرووا" مدافع برجسته حقوق بشر در چچن پیدا شد


روز ۱۵ ژوئن، جسد "ناتالیا ِاسته می ُرووا" - مدافع برجسته حقوق بشر در چچن – که با گلوله کشته شده بود - پیدا شد. او دومین فعال حقوق بشر است که در سال جاری در روسیه بدلیل کوشش برای علنی ساختن موارد وخیم و دائمی نقض حقوق بشر در چچن کشته می شود.

" استه می رووا" بعنوان پژوهشگر در مرکز حقوق بشر "یاد بود" کار می کرد و بیش از دهسال در پیشاپیش کوشش برای تحقیق در باره موارد نقض حقوق بشر و کار برای وادار ساختن مقامات به پاسخگوئی در چچن قرار داشت. توجه او بر روشن کردن روند خشونت بار اعدام های فراقانونی، خانه سوزی های تنبیهی، آدم ربایی، و بازداشت های خود سرانه در چچن متمرکز بود و شجاعانه از مقامات دولت بدلیل ایذا و اذیت، و خودداری از مجازات عاملان انتقاد می کرد.

به گزارش سازمان نظارت بر حقوق بشر، خانم استه می رووا زمانی که به قتل رسید، به تحقیق در باره تعدادی از این موارد کمک می کرد.

مرگ ناتالیا استه می رووا، جدیدترین رویداد در سلسله حملات و قتل روزنامه نگاران، وکلا، و فعالانی است که می خواهند عاملان نقض حقوق بشر، بویژه در چچن، مجازات شوند. در ماه ژانویه، استانیسلاو مارکِلِو، وکیل برجسته حقوق بشر که تعداد زیادی از قربانیان نقض حقوق بشر در چچن را نمایندگی می کرد، در خیابانی در مسکو هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد. آناستاسیا بابورووا، روزنامه نگاری که همراه او بود نیز کشته شد. در یکی از مهمترین موارد، آنا پولیتکوسکایا، خبرنگار، در اکتبر ۲۰۰۶ به قتل رسید.

در باره این قتل ها باید کاملا تحقیق شود و عاملان به مجازات برسند. در مورد ربودن و قتل ناتالیا استه می رووا، مایک همر، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت " این قتل بی رحمانه بویژه از این نظر تکان دهنده است که یک هفته پس از ملاقات پرزیدنت باراک اوباما با فعالان جامعه مدنی در مسکو، از جمله افرادی از سازمانی که ناتالیا در آن کار می کرد، روی می دهد."

همر گفت جنایتی چنین سبعانه علامت تکان دهنده ای به جامعه مدنی روسیه و جامعه بین المللی می فرستد و خراب شدن وضعیت امنیتی و حکومت قانون در قفقاز شمالی در چند ماه گذشته را تصویر می کند.

سخنگو افزود ایالات متحده از دولت روسیه می خواهد مسئولان این جنایت گستاخانه را بدست عدالت بسپارد و نشان دهد که بی قانونی و مصونیت تحمل نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG