لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۵

کلینتون: برای کره شمالی دوستی باقی نمانده است


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید برای کره شمالی «دوستی باقی نمانده است» که از آن در برابر مجازات های بین المللی بدلیل فعالیت های اتمی اش حفاظت کند.

خانم کلینتون روز پنجشنبه در بزرگترین مجمع امنیتی آسیا در تایلند گفت جامعه بین المللی در کوشش برای وادار ساختن کره شمالی به متوقف ساختن برنامه اتمی یکپارچه است.

کلینتون گفت ایالات متحده، روسیه، چین، ژاپن و کره جنوبی هنوز آماده هستند مشوق های اقتصادی و دیپلماتیکی به کره شمالی پیشنهاد کنند مشروط بر این که پیونگ یانگ خود را به حرکت در یک مسیر «بی بازگشت» بسوی خلع سلاح اتمی پای بند سازد.

اما یک سخنگوی کره شمالی مشوق ها را «یاوه» نامید، رد کرد و گفت مذاکرات شش جانبه خلع سلاح «مرده است.»

او همچنین واشنگتن را مسئول آنچه آنرا سیاست «خصمانه» علیه پیونگ یانگ نامید، دانست.

خبرگزاری رسمی کره شمالی نیز در حمله ای شخصی به هیلاری کلینتون در روز پنجشنبه، او را «بی هوش» و «یک بانوی مسخره» توصیف کرد.

این توصیف در پاسخ به اظهارات اخیر کلینتون بود که آزمایش های اخیر موشکی و اتمی کره شمالی را به رفتار کودکی «سرکش» که خواهان توجه است، مقایسه گرد.

کلینتون برای شرکت در اجلاس منطقه ای کشورهای آسیای جنوب شرقی به تایلند رفته است. در جلسه، وزیر امور خارجه چین گفت مذاکران شش جانبه نباید کاملا منتفی دانسته شود و اظهار داشت علی رغم مشکلات، پیشرفت عمده ای صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG