لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۷

رییس جمهوری امریکا: روند پیشرفت در عراق دلگرم کننده بوده است


باراک اوباما رییس جمهوی امریکا می گوید از پیشرفت درعراق بسیار دلگرم شده است، اما هشدار می دهد بدلیل فعالیت کسانی که به خشونت های فرقه ای دست می زنند، "روزهای سختی" در پیش خواهد بود.

آقای اوباما روز چهارشنبه در کاخ سفید با نوری الملکی نخست وزیرعراق ملاقات کرد و سپس در دیدار مشترکی با خبرنگاران گفت آنها در باره کوشش های عراق برای پیشبرد وحدت ملی و نیز تلاش برای توزیع مساوی درآمدهای نفتی در میان جوامع مختلف عراق بحث کردند.

مذاکرات دو رهبر چند هفته پس از آن صورت می گیرد که سربازان رزمی امریکا از شهر های عراق خارج شدند و نیروهای عراق از روز ۳۰ ژوئن مسئولیت های امنیتی در مراکز شهری را برعهده گرفتند.

آقای اوباما گفت این انتقال مسئولیت بخشی ازعلامت " غیر قابل اشتباهی" است که ایالات متحده به حاکمیت عراق، از جمله خروج نیروها پای بند خواهد بود.

آقای مالکی گفت او وپرزیدنت اوباما در هر باره هر حوزه ممکنی که امریکا بتواند با عراقی ها کار کند بحث کردند، و یاد آورد شد نیروهای عراقی به شریکان " بسیار قابلی" برای سربازان امریکایی تبدیل شده اند.

آقای اویاما می گوید او با لغو تحریم هایی که سازمان ملل متحد پس از جنگ سال ۱۹۹۱ خلیح فارس بر عراق وضع کرد موافق است.

قطعنامه از عراق می خواهد بابت حمله صدام حسین به کویت در سال ۱۹۹۰ به آن کشور غرامت بپردازند.

پیشتر در روز چهارشنبه، نوری المالکی در نیویورک با بان کی – مون دبیر کل سازمان ملل متحد به گفت و گو نشست. آنها از جمله در باره قطعنامه شورای امنیت که از عراق می خواهد به کویت بابت جنگ سال ۱۹۹۱ خلیج فارس غرامت بپردازد بحث کردند.

هفته پیش، یک هیات عراقی بسر پرستی هشیار زباری وزیر امور خارجه در دیداری با بان کی – مون در باره این موضوع بحث کرد. در آن هنگام ، وزارت امور خارجه عراق در بیانیه ای گفت مقامات عراقی خواستند زمانی برای انتشار نتایج آن قطعنامه تعیین شود.

XS
SM
MD
LG