لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

معاون رییس جمهوری آمریکا بر حمایت ایالات متحده از اوکراین و گرجستان تاکید گذاشت


جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا در آخرین مرحله ماموریتی به گرجستان و اوکراین، به تفلیس پایتخت گرجستان رفته است.

او روز چهارشنبه بر حمایت قاطع آمریکا از گرجستان تاکید گذاشت و گفت ایالات متحده در کنار آن کشور ایستاده است و به این سیاست ادامه خواهد داد.

بایدن این موضوع را چند ساعت پس از ورود به تفلیس عنوان کرد. او از اوکراین به پایتخت گرجستان رفت. هدف ماموریت معاون رییس جمهوری آمریکا این بوده است که به هر دو کشور اطمینان دهد ایالات متحده آنها را در حالی که سعی دارد مناسبات با روسیه را بهبود بخشد، رها نخواهد کرد.

بایدن شامگاه چهارشنبه در ضیافتی که میخاییل سکشویلی رییس جمهوری گرجستان به افتخار او ترتیب داده بود سخن گفت، و در اشاره ای آشکار به روسیه، حمایت آمریکا را «پیامی صریح و روشن به تمام کسانی که گوش خواهند داد و آنهایی که نمی خواهند بشنوند»، توصیف کرد.

بایدن مذاکرات دو روزه ای با ساکشویلی انجام خواهد داد و با رهبران مخالف که بیش از سه ماه است به اعتراضاتی تقریبا روزانه علیه ساکشویلی در تفلیس دست زده اند، ملاقات خواهد کرد.

از زمانی که سربازان روسیه به گرجستان حمله کردند، بایدن نخستین مقام ارشد آمریکا است که از آن کشور دیدن می کند.

بایدن پیشتر در اوکراین، در جمع شماری از بازرگانان، سیاستمداران و دانشجویان گفت ایالات متحده در کنار کشور، در حالی که به حرکت در مسیر آزادی و کامیابی ادامه می دهد، خواهد ایستاد.

بایدن همچنین بر حمایت آمریکا از کوشش های اوکراین برای پیوستن به ناتو بار دیگر تاکید گذاشت و رهبران اوکراین را تشویق کرد در مسائلی که در دولت شکاف انداخته است، مصالحه کنند.

XS
SM
MD
LG