لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۳

مذاکرات برای حل بحران سیاسی هندوراس به تاخیر افتاد


دولت موقت هندوراس می گوید مذاکرات میانجیگرانه که قرار بود روز چهارشنبه آغاز شود، در انتظار پیشنهاد جدیدی برای حل بحران سیاسی سه هفته به تاخیر افتاده است.

کارلوس لوپز، وزیر امور خارجه دولت موقت گفت قرار است اسکار آریاس، رییس جمهوری کاستاریکا، پیشنهاد را آماده کند. او سرپرستی کوشش های میانجیگرانه بین دولت های برکنار شده و موقت هوندوراس را بر عهده دارد.

لوپز به خبرنگاران گفت طرف او همچنان برای مذاکره آماده است، با این حال روشن نیست گفت و گوها چه زمانی از سر گرفته خواهد شد.
مذاکراه کنندگان مانوئل زلایا، رییس جمهوری برکنار شده و روبرتو میچلتی، رییس دولت موقت از هنگام شکست گفت و گوها در روز یکشنبه ملاقلات نکرده اند.

دولت موقت برای قبول معامله ای که به زلایا اجازه دهد به قدرت بازگردد زیر فشار شدید بین المللی قرار داشته است. زلایا که روز ۲۸ ژوئن برکنار شد، اینک به حال تبعید در نیکاراگوئه به سر می برد.

دولت موقت مدعی است زلایا به طور غیر قانونی سعی کرد قانون اساسی را برای تمدید دوره ریاست جمهوری خود تغییر دهد و تهدید کرده است او را در صورتی که به هندوراس بازگردد دستگیر خواهد کرد.

اما هیچ کشوری دولت موقت را به رسمیت نشناخته است، و بسیاری خواسته اند زلایا در مقامش ابقا شود.

اتحادیه اروپا پیشاپیش بیش از ۹۰ میلیون دلار کمک اقتصادی به هندوراس را قطع کرده است و آمریکا نیز تهدید می کند که کار مشابهی انجام خواهد داد.

زلایا روز سه شنبه گفت نامه ای برای باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، فرستاده و از او خواسته است علیه افرادی که دست به کودتا زدند تحریم هایی برقرار کند.

XS
SM
MD
LG