لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۳

وزیران آپک بر مبارزه با سیاست های حمایت از صنایع داخلی تاکید گذاشتند


وزیران تجارت کشورهای آسیا و اقیانوسیه عهد کرده اند در برابر افزایش حمایت از صنایع داخلی، که به گفته آنها بهبود اقتصادی جهان را تهدید می کند، ایستادگی کنند.

پاسکال لمی، رییس سازمان تجارت جهانی، روز چهارشنبه در پایان کنفرانسی دو روزه در سنگاپور به وزیران پیوست و علیه حمایت از صنایع داخلی هشدار داد.او دولت ها را ترغیب کرد در مقابله با کساد اقتصادی جهانی به اقدامات تجارتی محدود کننده متکی نشوند.

وزیران تجارت، نمایندگان گروه ۲۱ کشور همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه هستند که حدود نیمی از بازده اقتصادی جهان را در بر می گیرد. برخی از اعضا از سیاست آمریکا در تشویق خرید فرآورده های آمریکایی انتقاد کردند و آن را به زیان تجارت دانستند.

این سیاست ایجاب می کند در اجرای اکثر پروژه های عمومی که هزینه آنها از طریق مجموعه تحریک اقتصادی دولت آمریکا تامین می شود، فقط کالاهای ساخت آمریکا خریداری شود.نماینده تجارتی آمریکا به خبرنگاران گفت این سیاست کمپین ضد حمایت از صنایع داخلی آپک را نقض نمی کند.

آپک ایالات متحده، چین، روسیه و ژاپن را نیز شامل می شود. در جریان کنفرانس، اعضا همچنین تعهد کردند دوره مذاکرات تجارت جهانی دوحه را تا سال آینده تکمیل کنند.این مذاکرات در سال ۲۰۰۱ آغاز شد، اما به دلیل اختلاف نظر در میان کشورهای غنی و فقیر در مورد فرآورده های کشاورزی و صنعتی متوقف شده است.

XS
SM
MD
LG