لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۷

اردوغان و بشار اسد بر نیاز به صلحی فراگیر در خاورمیانه تاکید گذاشتند 


رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه و بشار اسد، رییس جمهوری سوریه روز چهارشنبه با یکدیگر به گفت و گو نشستند و به گزارش خبرگزاری سوریه درباره نیاز به دست یابی به صلحی فراگیر در خاورمیانه بحث کردند.

در این دیدار که در شهر حلب، در شمال سوریه انجام گرفت، آنها یادآور شدند که رسیدن به چنین هدفی «اراده سیاسی واقعی» از سوی اسراییل را ایجاب می کند.

پیشتر رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه می گوید، دولت او آماده است نقش خود را به عنوان میانجی در مذاکرات غیر مستقیم بین سوریه و اسراییل از سر بگیرد. اردوغان این آمادگی را روز چهارشنبه پیش از آن که برای دیداری یک روزه و ملاقات با بشار اسد، رییس جمهوری سوریه رهسپار دمشق شود، ابراز داشت.

اردوغان می گوید ترکیه درخواست هایی برای تجدید نقش خود در روند صلح دریافت کرده است، اما در مورد منبع درخواست ها توضیحی نداد.

ترکیه سال پیش میانجی چهار دور مذاکرات غیر مستقیم صلح بین سوریه و اسراییل بود، اما سوریه مذاکرات را در دسامبر گذشته، زمانی که اسراییل به نوار غزه حمله کرد متوقف ساخت.

سوریه گفته است هنگامی با صلح موافقت خواهد کرد که اسراییل بلندی های جولان را باز گرداند. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، گفته است کشور او مایل نیست این منطقه را که در جنگ ۱۹۶۷ تصرف کرد، واگذار کند.

XS
SM
MD
LG