لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۴

يکی ديگر از بازداشت شدگان راه پيمايی های بعد از انتخابات ايران جان سپرد


محمد کامرانی، جوان ١٨ ساله ای که در سالگرد اعتراض دانشجويان در ١٨ تيرماه بازداشت شده بود، بر اثر جراحات وارده در بازداشتگاه های جمهوری اسلامی، در روز بيست و پنجم تيرماه در بيمارستان مهر تهران، جان سپرد.

محمد کامرانی تازه ترين قربانی خشونت های دولت عليه اعتراض های مردمی است که نامش در رسانه های خبری منتشر می شود. پيش از اين نام و تصاوير شمار ديگری از نوجوانان و جوانان که در جريان سرکوب خشونت آميز معترضان به نتيجه انتخابات جان باختند در رسانه ها منتشر شده بود.

در حاليکه منابع دولتی و انتظامی در جمهوری اسلامی تعداد قربانيان حوادث پس از انتخابات ايران را ٢٨ تن اعلام می کنند، گروه های حقوق بشری می گويند تعداد کشته شدگان بسيار بيشتر است. به گفته کمپين بين المللی حقوق بشر در ايران، تنها در ٣٠ خردادماه، پيکر ٣٤ نفر از کشته شدگان تحويل سردخانه ها شد.

مهدی کروبی دبيرکلِ حزب اعتماد ملی و از نامزدهای معترض به انتخابات با انتقاد از فضای امنيتی ايجاد شده در ايران گفت پس از انتخابات رياست جمهوری، افرادی که مردم را به گلوله بستند حالا می گويند که آنها مردم را نکشتند، و افراد ديگری، اين کار را کردند.

آقای کروبی گفت که او به عنوان عضو نظامِ جمهوری اسلامی از اين دروغها احساس شرمندگی می کند. دبيرکل حزب اعتماد ملی گفت مردم خود شاهد آن بودند که نيروی های مسلح چگونه با آنها برخورد می کردند و حتی زنان را به داخلِ جوی ها پرتاب می کردند و اين اتفاقات در سراسرِ جهان منعکس شده است.

محمدرضا باهنر، نايب رييس مجلس شورای اسلامی و از کانديداهای جناح موسوم به اصولگرايان می گويد با تشکيل جبهه سياسی از سوی ميرحسين موسوی موافق است. آقای باهنر به خبرگزاری کار ايران گفته است که آقای موسوی می تواند از همه ی امکانات قانونی از جمله حزب، روزنامه و سايت شخصی استفاده کند.

تا کنون، ماموران امنيتی ده ها تن از سران احزاب اصلاح طلب را بازداشت کرده اند. همچنبن روزنامه کلمه سبز به مدير مسوولی ميرحسين موسوی توقيف و روزنامه نگاران آن بازداشت شده اند.

ميرحسين موسوی با جمعی از خانواده های بازداشت شدگان وقايع اخير ديدار کرده است. به گزارش قلم نيوز، در اين ديدار که صبح روز دوشنبه در حسينيه دارالزهرای ولنجک تهران انجام شد، جمعی از خانواده های زندانيان از جمله خانواده های ميردامادی، ابطحی، تاجزاده، تاجرنيا، تاجيک، جلاييپور و توحيدلو و همچنين برخی شخصيتهای سياسی حضور داشتند.

مرتضی الويری يکی از اعضای کميته مشترک موسوی و کروبی برای پيگيری وضعيت بازداشت شدگان در اين مراسم به ارائه گزارشی از اين کميته پرداخت و جمعی از وکلا نيز برای شنيدن مشکلات خانواده های حاضر برای رسيدگی به امور آنها حضور داشتند.

ميرحسين موسوی تاکيد کرد که مساله زندانيان سياسی يک مساله ملی است و ملی باقی خواهد ماند. آقای موسوی گفت اين موج با گرفتن چند هزار و حتی چند ده هزار زندانی نيز فروکش نخواهد کرد و نميشود کسانی بنشينند و بگويند مساله تمام شده است.

XS
SM
MD
LG