لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۳

چین جدایی خواهان را مسئول نا آرامی های اخیر در سین جیانگ می داند


چین از سیاست های خود نسبت به اقلیت های قومی دفاع می کند و می گوید زد و خوردهای مرگبار در استان سین جیانگ ناشی از تحریکات جدایی خواهان بود، و به افراط گرایی مذهبی یا رفتار پکن با مسلمانان ارتباط نداشته است.

«وو شیمین»، معاون کمیسیون دولتی امور قومی، روز سه شنبه کسانی را که خواهان استقلال سین جیانگ هستند مسئول شورش ها دانست و گفت چین هرگز به آنها اجازه نخواهد داد به هدفشان برسند.

پکن می گوید در زد و خوردهای اوایل ماه جاری بین اعضای «هان»، گروه قومی اصلی چین، و اویغورها، که اکثرا ترک زبانان مسلمان هستند، ۱۹۷ تن کشته شدند و اکثر کشته شدگان «هان» بودند. بسیاری از اویغورها این رقم را درست نمی دانند. از جمله آنها «ربیعه قدیر» رهبر یک گروه تبعیدی به نام «کنگره جهانی اویغور» است که چین او را مسئول نا آرامی می داند.

ربیعه در این هفته در واشنگتن گفت چین «واقعیت را می پوشاند تا کشتار جمعی اویغورها توسط نیروهای امنیتی را پنهان کند. او گفت چین همچنین حملات انتقامی دسته های مسلح «هان» به اویغورها را در روزهای پس از خشونت اولیه گزارش نداده است.

«وو شیمون» تایید کرد برخوردهای فزاینده بین گروه های قومی گوناگون با زبان ها و مذاهب گوناگون، موجب بروز شکاف هایی شده است. اما او گفت مسایل از راه های مناسب حل شده اند.

فعالان اویغور شکایت می کنند که سیاست های چین مذهب، زبان و فرهنگ آنها را سرکوب می کند.

XS
SM
MD
LG