لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۹

هیلاری کلینتون: ایران می تواند به یک بازیگر مثبت در منطقه و یک عضو مسئول جامعه بین المللی تبدیل شود


هیلاری کلینتون: ایران می تواند به یک بازیگر مثبت در منطقه و یک عضو مسئول جامعه بین المللی تبدیل شود
هیلاری کلینتون: ایران می تواند به یک بازیگر مثبت در منطقه و یک عضو مسئول جامعه بین المللی تبدیل شود

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در سخنرانی عمده ای درباره سیاست خارجی کشور در واشنگتن، گفت ایالات متحده تصمیم دارد، حتی در موارد متخاصمین یا ملت هایی که ما با آنها موافق نیستیم، با دیپلماسی پیش برود.

خانم کلینتون گفت تعامل می تواند منافع ملی و ارزش های ما را پیش ببرد، و نباید با ضعف یا رضایت به اقدامات دولت های سرکوب علیه مردم خود برابر دانسته شود.

خانم کلینتون گفت: کوشش آمریکا برای تعامل دیپلماتیکی با ایران، یکی از چنین مواردی است.

«ما انرژی و اشتیاقی را که در جریان انتخابات ایران نمایان شد، با تحسین نظاره کردیم، اما از شیوه هایی که دولت برای خاموش کردن صداهای مردم ایران بکار گرفت به هراس افتادیم. و بعد دولت سعی کرد با دستگیری رونامه نگاران و اتباع خارجی و اخراج آنها، و قطع دسترسی به تکنولوژی، کارهایش را پنهان کند. آنگونه که ما و شریکانمان در گروه هشت روشن ساخته ایم، این اقدامات اسفناک و غیر قابل قبول است.»

اما او گفت: «خودداری از معامله با جمهوری اسلامی در تغییر حرکت ایران بسوی تسلیحات اتمی، کاهش حمایت از تروریسم، یا بهبود رفتار با شهروندانش موفق نبوده است.»

«نه رییس جمهوری و نه من، هیچکدام در این توهم نیستیم که گفت و شنود با جمهوری اسلامی به موفقیت منجر خواهد شد، و چشم اندازها مسلما در هفته های پس از انتخابات تغییر کرده است. ولی ما همچنین اهمیت پیشنهاد تعامل با ایران و دادن گزینشی روشن به رهبران آنرا درک می کنیم. آنها باید بعنوان یک عضو مسئول، به جامعه بین الملل بپیوندند یا به حرکت در مسیر انزوای بیشتر ادامه دهند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت مذاکرات مستقیم بهترین راه برای ارائه و توضیح چنین گزینشی است. ایران، اگر بلند پروازی های اتمی را رها کند، به حمایت از تروریسم پایان دهد، و به تعهدات خود به حقوق بشر عمل کند، می تواند به یک بازیگر مثبت در منطقه و یک عضو مسئول جامعه بین المللی تبدیل شود.

خانم کلینتون گفت گرینش روشن است. «ما آماده هستیم با ایران از در تعامل در آییم، اما زمان عمل، اکنون است. درهای فرصت برای همیشه بازنخواهند ماند.»

XS
SM
MD
LG