لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۷

واکنش نیروهای امنیتی به گردهمائی های اعتراضی روز سه شنبه در ايران


شاهدان در تهران می گویند نیروهای انتظامی و افراد بسیج روز سه شنبه در انتظار اعتراضات طرفداران اوپوزیسیون در خیابان ها مستقر بودند.

انتظار می رفت تظاهرات در میدان آزادی بمناسبت سالگرد اعتراضات به حمایت از محمد مصدق نخست وزیر سابق، که در سال ۱۹۵۳ در کودتایی با پشتیبانی سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا برکنار شد، برپا شود.

مقامات امنیتی رسانه های خارجی را از تهیه گزارش درباره تظاهرات ممنوع کرده اند و سازمان های خبری بشدت به گزارش های شاهدان متکی هستند.

پیشتر، فرمانده نیروی انتظامی ایران رهبران مخالف را، که خواهان همه پرسی درباره مشروعیت دولت شده اند، به تحریک بی ثباتی متهم کرد و گفت نیروهای او برای حفظ نظم و قانون قاطعانه عمل خواهند کرد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی روز سه شنبه به نقل از اسماعیل احمدی مقدم گفت کسانی که از قانون اطاعت نمی کنند «دروغگویانی» هستند که می خواهند با گسترش تردید در جمهوری اسلامی تفرقه ایجاد کنند.

روز دوشنبه، محمد خاتمی رییس جمهوری پیشین، در کوشش برای پایان دادن به بحران پس از انتخابات، خواهان همه پرسی سراسری در باره دولت شد.

میر حسین موسوی کاندیدای شکست خورده به مخالفت با نتایج رای گیری ادمه می دهد، هر چند آیت الله خامنه ای انتخاب دوباره احمدی نژاد را تایید کرده است.

روز سه شنبه، حسین شریعتمداری سردبیر افراطی روز نامه کیهان، که به رهبر نزدیک است، پیشنهاد مخالفان برای همه پرسی را یک «توطئه غربی، به قصد ایجاد هرج و مرج نامید و از آن انتقاد کرد.»

خامنه ای، روز دوشنبه گفت مسئولان باید از ابراز نظریاتی که به گفته او می تواند به دشمنان کشور کمک کند پرهیز کنند. خامنه ای همچنین غرب را به اتهام مداخله در امور ایران به باد حمله گرفت.

XS
SM
MD
LG