لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۴

محمد خاتمی خواستار برگزاری رفراندوم در خصوص مشروعيت دولت شد


محمد خاتمی خواستار برگزاری همه ‌پرسی در خصوص مشروعيت دولت شد.

آقای خاتمی عصر يکشنبه در ديدار با خانواده چند تن از بازداشت شدگان و اعضای شاخص مجمع روحانيون مبارز راه برون ‌رفت از بحران فعلی ايران را اتكا به آرا مردم و برگزاری رفراندوم قانونی دانست.

محمد خاتمی پيشنهاد داد که اين رفراندوم از سوی نهادهايی بی طرف صورت گيرد و از مجمع تشخيص مصلحت نظام در ايران به عنوان نهادی نام برد که توانايی برگزاری چنين رفراندومی را دارد.

اين ديدار که در محل دفتر مجمع روحانيون مبارز برگزار شد، تعدادی از اعضای شاخص مجمع از جمله موسوی خوئينی‌ها، امامی جمارانی، مجيد انصاری، موسوی بجنوردی، و علی اکبر محتشمی پور حضور داشتند.

در اين جلسه خانواده‌های زندانيان برخوردهای دادگاه انقلاب و ديگر نهادهايی را که برای پيگيری وضعيت بازداشت شدگان به آنها مراجعه می کنند، سخيف توصيف کردند. خانواده ها به اين برخوردها اعتراض داشتند و گفتند که گاهی حتی به برخورد فيزيکی با باتون هم تهديد شده‌اند. برخی از خانواده های بازداشت شدگان وقايع اخير می گويند هيچ مرجعی پاسخگوی آنان نيست و حتی دادستان کل کشور هم خود را از انجام هر اقدامی عاجز می‌داند.

ده ها فعال سياسی و مدنی، ۴۱ روزنامه نگار و وب نويس و صدها نفر از مردم عادی در جريان وقايع پس از اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوری در ايران بازداشت شده اند و از وضعيت بسياری از آنها اطلاع دقيقی در دست نيست.

حسن موسوی تبريزی، ریيس شورای مرکزی خانه احزاب ايران، در نامه ای به سه تن از مقامات عالی رتبه نظام خواستار آزادی بازداشت شدگان وقايع اخير شده است. آقای موسوی تبريزی در نامه خود خطاب به محمود هاشمی شاهرودی، ریيس قوه قضایيه، قربانعلی دری نجف آبادی، دادستان کل کشور، و غلامحسين محسنی اژه ای، وزير اطلاعات ايران، نوشته است حمايت از کانديداهای انتخابات رياست جمهوری که مورد تایيد شورای نگهبان نيز بوده اند، نمي‌تواند اتهامی تلقی شود که چهره‌های شناخته شده سياسی به‌خاطر ارتکاب آن تحت تعقيب قرار گرفته، دستگير و بازداشت شوند. آقای موسوی تبريزی در اين نامه خواستار تسريع در آزادی بازداشت ‌‌شدگان وقايع اخير، رفع محدوديت‌های احزاب و برخورد با متجاوزين به حقوق قانونی شهروندان و احزاب شده است.

عباس پاليزدار، فردی که طی يک سلسله سخنرانی ها شماری از شخصيت ها و روحانيون سرشناس جمهوری اسلامی را به فساد گسترده مالی متهم کرده بود، با قيد وثيقه ٣٥٠ ميليون تومانی از زندان آزاد شد. يکی از شخصيت هايی که عباس پاليزدار او را به فساد گسترده مالی متهم کرد، آيت الله محمد يزدی، رييس پيشين قوه قضاييه جمهوری اسلامی بود که اکنون از حاميان دولت محمود احمدی نژاد شناخته می شود.

XS
SM
MD
LG