لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

کلينتون: آمريکا و هندوستان می توانند برنامه موفقی برای مبارزه با تغييرات جوی پايه ريزی کنند


هيلاری کلينتون وزيرامور خارجه ايالات متحده که از هند ديدار می کند می گويد دو کشور می توانند برنامه موفقی برای مبارزه با تغييرات جوی پايه ريزی کنند. برنامه ای که موجب سرمايه گذاری های جديد و ايجاد شمار بسيار زيادی شغل خواهد شد.

***

هيلاری کلينتون که در ديداری از هند در آن کشور به سر می برد روز يکشنبه در مصاحبه مطبوعاتی مشترکی با جيرام رامش وزير محيط زيست و جنگلبانی هند از برنامه مشترک دو کشور برای مبارزه با تغييرات جوی و گرمايش زمين سخن گفت.

خانم کلينتون گفت من مطمئن هستم دو کشور خواهند توانست تغييرات عمده ای را در نحوه توليد ، مصرف، و حفظ انرژی ايجاد کنند. در اين روند، سرمايه گذاری های جديد افزايش می يابد و ميليون ها شغل ايجاد خواهد شد.

وزير خارجه آمريکا در همين حال به هند اطمينان خاطر داد برغم اين که ايالات متحده مايل است آن کشور مبارزه با تغييرات جوی را شدت بخشد ولی واشنگتن هرگز شرايطی را تحميل نخواهد کرد که موجب محدود شدن رشد اقتصادی هند شود.

در حالی که دولت هند با سياستهای واشنگتن برای دستيابی به يک پيمان همکاری بين المللی برای کاهش گازهای گلخانه ای مخالفت کرده است وزير امورخارجه آمريکا در اين سفر بر لزوم استفاده بيشتر از انرژی تميز در جهان تأکيد کرد و بدنبال ديدار با وزير محيط زيست هند نسبت به دستيابی به توافقی در اين زمينه ابراز خوش بينی کرد.

عدم توافق ايالات متحده و هند در مورد پيمان همکاری بين المللی برای کاهش گازهای گلخانه ای بخشی از تضاد کشور های صنعتی و کشورهای درحال توسعه است.

کشور های در حال توسعه می گويند کشور های صنعتی و ثروتمند عامل اصلی آلودگی هوا به شمار می آيند و آنان بهای اکسيد کربنی را که اين کشور ها توليد کرده اند می پردازند.

وزيرامورخارجه ايالات متحده سپس از يک مرکز پژوهش های کشاورزی و آخرين نو آوری و فناوری های کشاورزی هند بازديد کرد.

XS
SM
MD
LG