لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۶

کشورهای آسه آن از تشکیل نهاد حقوق بشر در این منطقه استقبال کردند


وزیران خارجه کشورهای جنوب شرقی آسیا تشکیل اولین کمیسیون حقوق بشر منطقه را ستودند.

کمیسیون حقوق بشر جنوب شرقی آسیا که تشکیل آن در جلسه روز دوشنبه «آسه آن» در فوکت تصویب شد، قدرت نظارت یا تنبیه ناقضان حقوق بشر را نخواهد داشت.

نخست وزیر تایلند، میزبان اجلاس آسه آن، به خبرنگاران گفت این نهاد بر ارتقا حقوق بشر تمرکز می کند.

منتقدان نگران هستند که این گروه جدید، برای رسیدگی به نقض حقوق بشر در کشورهای جنوب شرق آسیا از جمله «برمه» اختیار نداشته باشد.

سورین پیتسوان دبیر کل نشست آسه آن، روز دوشنبه گفت نبود اصلاحات در برمه به مشروعیت منطقه ای چنین گروهی آسیب می زند.

وزیران خارجه کشورهای جنوب شرقی آسیا در گزارش روز دوشنبه خود اعلام می دارند که برمه با آنچه که آن را دخالت خارجی می داند مخالف است. این گزارش می گوید فشار خارجی و تحریم های اقتصادی روند پیشرفت دموکراسی و تلاش برای توسعه این کشور را مختل می کند.

رهبران ده کشور عضو آسه آن در ماه اکتبر، بیش از چهار ماه دیگر، درباره کمیسیون حقوق بشر کشورهای جنوب شرقی آسیا رای گیری می کنند. تروریسم، بحران اقتصادی، آنفلوآنزای خوکی و تغییرات آب و هوایی از دیگر محورهای مذاکرات شرکت کنندگان در نشست جاری وزیران خارجه آسه آن در فوکت تایلند است. آنان همچنین روز دوشنبه آزمایش اخیر هسته ای توسط کره شمالی و بمب گذاری هفته گذشته در جاکارتای اندونزی را محکوم کردند.

نمایندگان ۱۷ کشور دیگر جهان از جمله هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، اواخر هفته به مقامات شرکت کننده در نشست آسه آن می پیوندند.

XS
SM
MD
LG