لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۷

فرانک مک کورت خالق اثر پرفروش «خاکستر انجلا» درگذشت


فرانک مک کورت، نویسنده آمریکایی- ایرلندی، خالق اثر پرفروش «خاکستر انجلا» و برنده جایزه ادبی پولیتزر در ۷۸ سالگی درگذشت.

آثار مک کورت در جهان ادبیات داستانی، همچون نماد عینی رنجهای انسان مهاجر در سراسر جهان شناخته شده است.

مک کورت، آموزگار بازنشسته، در ۶۰ سالگی و با انتشار کتاب «خاکستر انجلا»، در جهان ادبی جایگاهی یافت. این کتاب با فروش بیش از ده میلیون نسخه، یکی از کتابهای پرخواننده قرن شناخته شده است.

مک کورت پس از شهرت یکشبه، دو سه رمان دیگر به چاپ رساند که آنها نیز همچون خاکستر انجلا گونه ای خودزندگی نامه نویسی به شمار می آیند. این کتاب شرح حرمان مهاجران فقیری است که به امید کار و زندگی به سرزمینی دیگر مهاجرت می کنند، اما با سختی های بسیار در سرزمین موعود روبرو می شوند.

فرانک مک کورت در یک خانواده فقیر ایرلندی ساکن بروکلین نیویورک بدنیا آمد. بحران بزرگ اقتصادی آمریکا، اعتیاد به الکل، گرسنگی، بیماری و اضطرابهای درونی ساکنان محلات فقیرنشین، از جمله بروکلین را فراگرفته بود. فرانک مک کورت چهار ساله بود که پدرش بعلت بیکاری ناشی از بحران بزرگ اقتصادی راه بازگشت به ایرلند را در پیش گرفت. سیزده ساله بود که زیر فشار پدر بی بند و بارش، دبیرستان را رها کرد و برای گذران زندگی به کارهای مختلفی، حتی کارهای خلاف قانون روآور شد.

خشم ناشی از محروم ماندن از مدرسه، بعدها به روشنی در کتاب خاکستر انجلا بازتاب یافته است. او که شغل آموزگاری را پیشه کرده بود، برای سالیانی دراز این خشم فروخفته را در خود نگه داشته بود، اما رنجهای مادرش که در غیاب مسئولیت پذیری پدر ولنگار، بار مسئولیت اداره خانه را برعهده گرفته و در فرجام از جوانی و زیبایی مادرش انجلا چیزی جز مشتی خاکستر باقی نمانده بود. فرانک مک کورت که در کتاب «Angela ashes» به شرح حرمان مادرش پرداخته، به گونه ای نمادین خاکسترهای اجاق سوت و کور خانه را با کالبد بی روح و فاقد زندگی مادرش قیاس کرده است.

اقامت فرانک در سرزمین آبا اجدادیش آشنایی با شگفتی های اسطوره ای را برای وی فراهم آورد.

رمان: «خاکستر آنجلا» در ایران به نام «رنجهای آنجلا» ترجمه و منتشر شده است. این رمان پر فروش بعداً توسط آلن پارکر، فیلمساز انگلیسی و سازنده فیلمهایی همچون: «دیوار» به فیلم درآمد.

مک کورت زمانی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود: «پس از تدریس، همه توجه و اندیشه ام به نوشتن متمرکز شده بود. مردمی که مرا برای سالها می شناختند، از جمله: دوستان و آشنایانم چشم به این داشتند که راهی متفاوت در پیش گیرم. و من در اندیشه یافتن این راه بودم.»

منتقدان می گویند: زبان و بیان ادبی مک کورت متاثر از جیمز جویس، شوون اوکیسی و طنز جورج برنارد شاو است که همگی ایرلندی تبار بوده اند. اما او به شون اوکیسی ارادت ویژه ای داشته و همواره از او به عنوان معلم ادبی خود یاد کرده است. فرانک مک کارت دارای همسر و یک فرزند بود.

XS
SM
MD
LG