لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۵

اسرائیل در خواست آمریکا برای متوقف کردن خانه سازی در شرق اورشلیم را رد کرد


در آخرین اختلاف نظری که میان دو کشور متحد آمریکا و اسرائیل بر سر شهرکهای یهودی نشین در سرزمینهایی که فلسطینی ها مدعی مالکیت آن هستند بوجود آمده است، اسرائیل در خواست ایالات متحده را برای تعلیق طرح خانه سازی در شرق اورشلیم رد کرد.

مقامهای اسرائیلی روز یکشنبه گفتند وزارت خارجه آمریکا سفیر اسرائیل در واشنگتن را برای تسلیم درخواست متوقف ساختن طرح خانه سازی به آن وزارتخانه فراخواند.

برنامه خانه سازی شامل طرحی از سوی یک ثروتمند یهودی آمریکایی برای ساختن بیست آپارتمان در محل یک هتل متروکه است که در محله شیخ جراح در شرق اورشلیم قرار دارد. مقامات آمریکایی در باره این پرژه علناً اظهار نظری نکرده اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در جلسه کابینه خود در روز یکشنبه گفت ساکنان یهودی و اعراب اورشلیم باید حق زندگی و خرید املاک در هرنقطه از شهر را داشته باشند. وی افزود ادعای حق مالکیت و تمامیت ارضی اسرائیل بر اورشلیم بعنوان پایتخت، امری بی چون و چرا و غیر قابل بحث است.

فلسطینی ها میخواهند که شرق اورشلیم پایتخت کشور آینده آنها باشد. دولت اوباما از اسرائیل خواسته است که ساختمان سازی را در سرزمینهائی که فلسطینی ها مدعی آن هستند، از جمله شهرکهای یهودی نشین در منطقه اشغالی کرانه غربی را متوقف سازد.

XS
SM
MD
LG