لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۹

هیلاری کلینتون با بازدید از دهلی نو به دیدار خود از هندوستان ادامه میدهد


هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه وارد دهلی نو شد و گفت و گوهائی را با مان موهان سینگ، نخست وزیر هند در باره مسائل مختلفی از جمله سیاست خارجی، تغییرات جوی و انرژی انجام داد.

تغییرات جوّی یکی از مسائل بحث انگیز روابط دوکشور به شمار میرود زیرا دولت هند در برابر پافشاری دولت باراک اوباما برای پیوستن به پیمانی که کاهش تولید گاز کربن را اجباری میکند، مقاومت نشان میدهد.

خانم کلینتون روز یکشنبه پس از گفت و گو با جیرام رامش، وزیر محیط زیست هند به خبرنگاران در دهلی نو گفت مذاکرات آنها بسیار پر ثمر بود ولی از ذکر جزئیات بیشتری در این باره خودداری ورزید.

خانم کلینتون که قبل از سفر به دهلی نو در مومبای (بمبئی سابق) بود پس از ادای احترام به قربانیان حمله تروریستی سال گذشته خواستار مبارزه جهانی علیه تروریسم شد.

وزیر خارجه آمریکا در مراسمی که به یادبود ۱۶۶ نفر از قربانیان نوامبر سال ۲۰۰۸ بمبئی برپا شده بود شرکت کرد. وی همچنین در بمبئی با بازرگانان، و گروههای وابسته به آموزش و پرورش و امور زنان نیز دیدار کرده بود.

هیلاری کلینتون در یک کنفرانس خبری گفت بمب گذاری و انفجارهای انتخاری روز جمعه در پایتخت اندونزی، یادآور دردناکی از تهدید و خطرات افراط گرایی است که هنوز وجود دارد و باید متوقف شود.

قرار است ایالات متحده و هند دو موافقتنامه را به امضاء رسانند. بموجب یک موافقتنامه به شرکتهای آمریکایی اجازه داده میشود که دو نیروگاه هسته ای در دو نقطه هند بنا کنند. موافقتنامه دیگر درباره فروش تکنولوژی تسلیحات آمریکایی به هند است که دولت دهلی نو ضمانت خواهد داد اسرار آن تکنولوژی به کشورهای دیگر راه نیابد.

وزیر خارجه آمریکا از هند عازم تایلند خواهد شد تا با نخست وزیر آن کشور مذاکراتی انجام دهد و پس از شرکت در کنفرانس وزیران عضو اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آسه آن) روز جمعه آینده راهی واشنگتن شود.

XS
SM
MD
LG