لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۰

سران کشورهای جهان بمب گذاریهای خونبار جاکارتا را محکوم کردند


سوگواران در اندونزی روز یک شنبه در مقابل هتل ریتز کارلتون جاکارتا یکی از هتل هایی که صبحگاه جمعه هدف بمب گذاری انتحاری واقع شده بود جمع شدند و با قرار دادن دسته های گل، یاد کشته شدگان بمب گذاری ها را گرامی داشتند.

سران کشورهای جهان نیز ضمن تقبيح و محکوم کردن بمب گذاریهای خونبار جاکارتا، با ملت اندونزی ابراز همدردی کرده اند.

در همین حال یکی از شبکه های تلویزیونی اندونزی تصاویری از لحظه انفجار را پخش کرد. این تصاویر که توسط دوربین مدار بسته گرفته شده بود مردم را در حال فرار از هتل ریتز کارلتون نشان می دهد.

در بمب گذاری انتحاری در دو هتل ماریوت و ریتز کارلتون جاکارتا ۹ نفر از جمله دو بمب گذار کشته و بیش از ۵۰ نفر از جمله ۱۶ خارجی مجروح شدند. تا کنون هویت ۵ نفر از کشته شدگان مشخص شده است: سه استرالیایی، یک شهروند زلاند نو و یک شهروند اندونزی.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این دو بمب گذاری همزمان را به عهده نگرفته است ولی پلیس اندونزی می گوید شیوه، هدف، و نوع بمب نشان از آن دارد که بمب گذاری ها توسط گروه تروریستی به نام «جماعت اسلامی» که با سازمان تروریستی القاعده ارتباط دارد انجام شده است.

گروه بازرسی ضد تروریستی استرالیا پس از دیدار از محل رویداد، ارتباط آن را با بمب گذاریهای پیشین جاکارتا تایید کرده است. بمب گذاریهایی که گروه بنیادگرای «جماعت اسلامی» مسئولیت همگی آنان را به عهده گرفته بود.

برخی از پژوهشگران مسایل تروریستی نورالدین تاپ از جماعت اسلامی را که شهروند فراری مالزی است به عنوان سازمان دهنده این حملات معرفی کرده اند. گفته می شود دولت اندونزی با تقاضای کمک از دولت مالزی تلاش برای یافتن نورالدین تاپ را شدت بخشیده است.

به گفته پلیس اندونزی لپ تاپ، تلفن همراه، یک بمب و چندین دست نوشته در یک اتاق هتل ماریوت و یک بمب منفجر نشده نیز در یکی از سالن های هتل یافت شده است. مواد منفجره بمب هایی که در دو هتل ماریوت و ریتز کارلتون منفجر شدند مشابه مواد منفجره ای است که در جریان عملیات پلیس به مدرسه ای اسلامی مظنون به عملیات تروریستی، در بالی کشف شده بود.

انفجارهای انتحاری روز جمعه در دو هتل جاکارتا که با وجود رعایت همه جوانب امنیتی صورت گرفت نگرانی از دامنه نفوذ گروه جماعت اسلامی در لایه های جامعه را افزایش داده است.

XS
SM
MD
LG