لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۰

وزیر امورخارجه آمریکا در دیدار با قربانیان حملات تروریستی در مومبای، خواهان گسترش نبرد با تروریسم شد


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا بر حمایت ایالات متحده از نبرد جهانی با تروریسم تاکید گذاشته است.

خانم کلینتون روز شنبه با قربانیان حملات تروریستی نوامبر سال پیش در شهر مومبای در هند ملاقات کرد. در آن حملات، تروریست هایی که به اعتقاد مقامات هند با پاکستان ارتباط داشتند ۱۱۶ تن را کشتند.

کلینتون در گفت و گو با خبرنگاران همچنین گفت ایالات متحده پاکستان را برای بهبود مناسبات با هند زیر فشار نمی گذارد و یاد آور شد چگونگی پیشرفت در مذاکرات صلح، مقوله ای است که بخود آنها بستگی داد.

کلینتون گفت پاکستان در ماه های اخیر گام های بلندی برای مقابله با تروریسم داخلی برداشته است، و اظهار داشت ممکن است بزودی برای محاکمه مسئولان حملات در مومبای اقدامی صورت گیرد.

این نخستین بار است که خانم کلینتون به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا به هند سفر می کند، و انتظار می رود در جریان توقف سه روزه خود بر گسترش مناسبات بین دو کشور تاکید بگذارد.

هیلاری کلینتون روز شنبه با کارمندان دو هتلی که ستیزه گران به آنها حمله کردند، از جمله مدیر هتل «اوبروی» که همسر و دو فرزندش کشته شدند، دیدن کرد. او و همراهانش در هتل تاج، یکی دیگر از هدف های حملات، اقامت دارند.

کلینتون همچنین با نمایندگان گروه های بازرگانی، آموزشی و زنان ملاقات کرد.

روز یکشنبه کلینتون برای ملاقات با مان موهان سینگ نخست وزیر هند و بحث درباره مسائلی مانند سیاست خارجی، تغیییر آب و هوا و انرژی به دهلی نو خواهد رفت.

کلینتون از هند رهسپار بانکوک خواهد شد و با رهبر تایلند ملاقات خواهد کرد. او سپس در کنفرانس وزیران امور خارجه اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا در جزیره فوکت حضور خواهد یافت و روز جمعه به واشنگتن باز خواهد گشت.

XS
SM
MD
LG