لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

والتر کرانکایت درگذشت


والتر کرانکایت روزنامه نگار و پیشگام گویندگی خبر در تلویزیون آمریکا روز جمعه پس از یک دوران طولانی بیماری، در سن 92 سالگی در منزل مسکونی خود در منهتن نیویورک درگذشت. او از سال۱۹۶۲ تا ۱۹۸۱ هرشب بر روی صفحه تلویزیون در خانه های آمریکا بود و پیروزی ها و تراژدی هایی چون قدم گذاشتن انسان بر روی کره ماه، و ترور پرزیدنت جان اف کندی را او برای مردم آمریکا گزارش کرد.

کرانکایت شاهد و گزارشگر برخی از مهم ترین وقایع تاریخ معاصر آمریکا چون جنبش های ضدتبعیض نژادی، ترور مارتین لوترکینگ، تظاهرات ضد جنگ ویتنام ، وقایع واترگیت وجریان گروگان گیری مقامات آمریکایی در سفارت این کشور در ایران بوده است.

کرانکایت که شغل گویندگی خبر را با تجربه، صداقت و رفتاری حرفه ای ادغام کرده بود توانست ابعاد تازه ای به این حرفه ببخشد و طبق آماری که در زمان اوج فعالیت های او به دست آمد، توانست عنوان مورد اعتمادترین شخصیت صحنه خبری آمریکا را به خود اختصاص دهد.

درسال ۱۹۶۸ یکی از مقالات کرانکایت که ادامه جنگ ویتنام را برای آمریکا «بیهوده و بی ثمر» خواند به نظر بسیاری نقطه عطفی بود برای ایجاد تغییرات در روند این جنگ . او هم چنین در سال ۱۹۷۷ خبر دعوت انورسادات رئیس جمهور مصر را به اورشلیم به منظور امضای قرارداد صلح بین دو کشور مصر و اسرائیل برای نخستین بار اعلام کرد.

والتر کرانکایت تمام قدم های نخستین فضانوردان از دهه ۵۰ میلادی به بعد را در مسابقات فضایی برای رسیدن به کره ماه تعقیب می کرد و هنگامی که نیل آرمسترانگ برای نخستین بار قدم برروی سطح کره ماه گذاشت، والتر کرانکایت آن را گزارش کرد.

کرانکایت که کار خود را با مخابره خبر از میدان های جنگ آغاز کرد بعدها به خاطر دیدگاه آزادیخواهانه و خبرنگاری بی طرف مورد توجه عموم مردم قرار گرفت تا جایی که تماشاگران معمولی به او عنوان « عمو والتر» را داده بودند.
XS
SM
MD
LG