لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۷

نماینده آمریکا در آسیا و اقیانوسیه از آمادگی واشنگتن برای مذاکره با کره شمالی خبر داد


کرت کمپبل، دیپلمات ارشد آمریکایی در امور آسیا و اقیانوسیه می گوید ایالات متحده مایل است در صورتی که کره شمالی بلندپروازی های هسته ای خود را کنار بگذارد، با این کشور مذاکره کند.
آقای کمپبل روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران در کره جنوبی گفت آمریکا در مواجهه با کره شمالی استراتژی مذاکره را دنبال می کند. او همچنین گفت آمریکا خواستار تشدید تحریم های سازمان ملل علیه پیونگ یانگ است.

کرت کمپبل برای گفت و گو با مقامات ژاپنی درباره تهدید اتمی کره شمالی، از توکیو وارد سئول شده است. دو طرف واشنگتن و توکیو بر سر افزایش حمایت آمریکا از ژاپن درمقابل حمله احتمالی کره شمالی علیه این کشور، به توافق رسیدند.

نماینده آمریکا در امور آسیا و اقیانوسیه گفت اولین مذاکره میان واشنگتن و توکیو، چند هفته دیگر در واشنگتن خواهد بود.

دومین آزمایش هسته ای پیونگ یانگ در ماه مه، بیش از دو ماه پیش انجام شد. کره شمالی در سال جاری به انجام یک رشته آزمایش موشک های بالیستیک نیز دست زد و همین اقدامات موجب آن شد که برخی چهره های سیاسی تندرو ژاپن خواستار مناظره در مورد آن شوند که آیا ژاپن برای دفاع از خود به تسلیحات هسته ای نیاز دارد یا نه. این امر به مسئله ای حساس در ژاپن، تنها کشور جهان که مورد حمله هسته ای قرار گرفته، تبدیل شده است.

آقای کمپبل روز جمعه در توکیو گفته بود که هنوز برای فرستادن پیامی به پیونگ یانگ و گفتن این که برای بازگشت به «مذاکرات مسئولانه» وقت دارد، فرصت هست.

کیم یونگ نام، نامزد رهبری کره شمالی روز چهارشنبه گفت مذاکره با قدرت های خارجی بدون احترام به استقلال کره شمالی امکانپذیر نیست.
کرت کمپبل هفته آینده در رأس هیأتی به تایلند می رود تا در نشست آسه آن، ده کشور جنوب شرقی آسیا همراه با هیلاری کلینتون وزیرخارجه آمریکا شرکت کند. قرار است در حاشیه این نشست درباره کره شمالی بحث و مذاکره شود.

XS
SM
MD
LG