لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۲

رییس جمهوری آمریکا بمب گذاری در جاکارتا را محکوم کرد


در بمب گذاری های انتحاری تقریبا همزمان در دو هتل لوکس در جاکارتا در روز جمعه، ۹ تن جانسپردند و دست کم ۵۰ نفر مجروح شدند.

وزیر امنیت اندونزی گفت انفجارها درهتل های ریتز- کارلتون و ماریوت، ناشی از «مواد منفجره» نیرومندی بود که به فاصله چند دقیقه از یکدیگر منفجر شدند.

یک مقام دولت می گوید بسیاری از قربانیان اتباع خارجی بودند و آمریکاییان، استرالیایی ها و اهالی زلاند نو را شامل می شوند.

به گفته پلیس، بمب ها در نزدیکی رستوران ریتز - کارلتون و در زیرزمین ماریوت کار گذاشته شده بود. پنجره های رستوران درهم شکست و خرده ریزها و شیشه های شکسته خیاباران را پوشاند.

پلیس بعدا بمب منفجر نشده ای را در داخل هتل ماریوت پیدا کرد.

رییس پلیس جاکارتا می گوید عاملان انفجار بعنوان میهمان در هتل اقامت داشتند.

تا کنون کسی مسئولیت انفجار ها را بر عهده نگرفته است، اما حملات مشابه در گذشته به شبکه تروریستی جماعت اسلامی در جنوب شرقی آسیا نسبت داده شده است.

رییس جمهوری اندونزی بمب گذاری ها را کار تروریست ها دانست و قول داد مسئولان را دستگیر کند.

در واشنگتن، پرزیدنت اوباما حملات را محکوم کرد و به قربانیان و خانواده های آنها تسلیت گفت. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا، که برای سفری یک هفته ای به آسیا رفته است، در توقفی در پراگ، حملات را محکوم کرد و این تراژدی را نمونه ای از «نابکاری و بدخواهی افراطیون» نامید. نخست وزیر استرالیا آنها را عملی وحشیانه و نامردانه نامید و محکوم کرد.

ناظران می گویند دستگیری بسیاری از رهبران جماعت اسلامی توانایی های این گروه را کاهش داده است، اما بسیاری از اعضای آن هنوز تهدیدی برای منطقه هستند.

XS
SM
MD
LG