لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۲

نگهبان پيشين زندان در کامبوج در دادگاه رسيدگی به جنايات عليه بشريتِ رهبران خمر سرخ شهادت داد


در جريان محاکمه کَنگ کِک ليو، معروف به دويک، فرمانده خمر سرخ در کامبوج در سال های ١٩٧٥ تا ١٩٧٩، به اتهام کشتار دست جمعی در زندان مخوف اس ٢١، يکی از نگهبانان ارشد آن زندان، نحوه شکنجه و کشتار زندانيان را بازگو کرد.

***

هيم هوی، يکی از نگهبانان ارشد زندان اس ٢١ در پنوم په، در دادگاه رسيدگی به جنايات جنگی رهبران خمر سرخ شهادت داد . او گفت افسران زندانيان را به بهانه آزادی به کشتارگاه می بردند. کَنگ کِک ليو معروف به دويک رئيس زندان خمر های سرخ مسئوليت کشتار زندانيان را بعهده داشت. بيش از ١٦ هزار زندانی در زمان فرماندهی دويک شکنجه و به قتلگاه فرستاده شدند.

تنها تعداد انگشت شماری از زندانيان جان سالم بدر بردند. هوی به دادگاه گفت وظيفه او محافظت از افسرانی بود که روزانه بيش از يکصد زندانی را اعدام می کردند.

هيم هوی گفت: «يا به زندانيان می گفتيم آزاد می شوند و يا به زندان جديدی منتقل خواهند شد. هرگز به آن ها نمی گفتيم قرار است اعدام شوند. به ما گفته شده بود دقيقاً همين جملات را به زندانيان بگوييم.»

بنا به شهادت او اعدام زندانيان در شب ها صورت می گرفت و زندانيان با چشم بند به محلی که مزرعه کشتار نام داشت برده می شدند. زندانيان پس از ورود به مزرعه مجبور به نشستن بودند و سپس تک تک برای اعدام برده می شدند. او در رابطه با نحوه اعدام زندانيان گفت: «اول از زندانيان خواسته می شد روی زمين در کنار قبر دسته جمعی زانو بزنند. بعد گردن آن ها را به گاو آهن می بستند و در آخر کار يک افسر با چاقو گردن زندانی را می بريد.»

حدود يک ميليون و هفتصد هزار نفر در دوران حاکميت خمر های سرخ از سال ١٩٧٥ تا ١٩٧٩ از شکنجه، اعدام ، بيماری و گرسنگی جان خود را از دست دادند. خمر های سرخ که از نظريه پردازان طرفدار مائو رهبر چين بودند، عملاً جمعيت شهرها را برای کار به مزارع جمعی منتقل کردند.

ديوک اولين فرمانده خمر سرخ است که تحت محاکمه قرار می گيرد. او مسئوليت کليه اقدامات خود را بعهده گرفته است. ديوک به اتهام جنايت عليه بشريت محاکمه می شود. محاکمه چند تن ديگر از رهبران خمر سرخ در دو سال آينده برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG