لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۷

اظهارات منوچهر متکی در اجلاس سران کشورهای غير متعهد در شرم الشيخ


منوچهر متکی وزير امور خارجه ايران روز پنجشنبه از نمايندگان حاضر در پانزدهمين اجلاس سران کشورهای غير متعهد در شرم الشيخ برای ابراز همدردی شان در پی سقوط هواپيمای مسافربری شرکت هوائی کاسپين قدردانی کرد.

آقای متکی در سخنرانی مراسم اختتاميه اين اجلاس حمايت نمايندگان سران کشورهای غير متعهد را نمادی از همبستگی ميان اعضای جنبش خواند.

رسانه های دولتی جمهوری اسلامی گزارش دادند سه جبعه سياه هواپيمای مسافربری توپولوف را پيدا کرده اند.

آقای متکی در بخش ديگری از سخنرانی اش با لحنی آشتی جويانه در مورد روابط ايران و آمريکا اظهار نظر کرد.

وی گفت «رئيس جمهوری جديد ايالات متحده به ايجاد تغيير تمايل دارد. البته اين تغييرات تاکنون تنها در گفتار و کلام خلاصه شده اند و مواردی چون جهانی عاری از سلاح اتمی و همچنين برقراری عدالت در روابط بين المللی را در بر می گيرد. » او اضافه کرد «اگر رئيس جمهوری آمريکا بتواند به شعارهای خود در سطح جهانی عمل کند قدم بزرگی برداشته است.»

چندی پيش وزير امور خارجه ايران از مجموعه پيشنهادهايی در واکنش به نگرانی های برخی از کشورهای غربی در مورد برنامه هسته ای ايران سخن گفت.

ايالات متحده پيش بينی می کند ايران تا سه سال آينده توانايی ساخت سلاح هسته ای را داشته باشد.

در آخرين روز اجلاس حسنی مبارک رئيس جمهوری مصر که امسال ميزبانی نشست سران کشورهای غير متعهد را بر عهده داشت بر موضوعات کليدی که در نشست امسال مطرح شدند تأکيد کرد.

رائول کاسترو، رييس جمهوری کوبا، در آغاز جلسه گشايش کنفرانس در روز چهارشنبه خواهان ايجاد يک سيستم مالی جهانی شد که در جهت منافع کشورهای در حال رشد عمل کند.

جنبش کشورهای غير متعهد که از سال هزار و نهصد و شصت و نه بمنظور اتحاد در مقابل دو ابرقدرت آمريکا و شوروی سابق شکل گرفت، با پايان يافتن جنگ سرد از هدف نخستين خود فاصله گرفت.

XS
SM
MD
LG