لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۴

صدر اعظم آلمان خواهان تحقیق درباره قتل یک فعال حقوق بشر در روسیه شد


آنگلا مرکل صدراعظم آلمان می گوید از ربوده شدن و قتل ناتالیا استرمیرووا، فعال صاحب نام حقوق بشر روسیه، تکان خورده است.

مرکل روز پنجشنبه در پی گفت و گو با دمیتری مدودیف رییس جمهوری روسیه در مونیخ، از روسیه خواست شرایط قتل را روشن سازد.

مدودیف گفت به اعتقاد او قتل استرمیرووا به کارهایش در زمینه حقوق بشر ارتباط دارد و قول داد تحقیقات کاملی انجام گیرد و مرگ وی بی مجازات نخواهد ماند.

چندین مرد ناتالیا استرمیرووا، مادر مجرد ۵۰ ساله را روز چهارشنبه در گروژنی پایتخت چچن ربودند. مقامات چند ساعت بعد جسد او را در اینگوشتیا، با جراحات گلوله در سر و سینه اش پیدا کردند.

استیرمیرووا شواهدی از آدم ربایی، شکنجه و قتل در چچن از آغاز دومین جنگ جدایی خواهانه در آنجا در سال ۱۹۹۹ جمع کرده بود.

مقامات در «سازمان یادبود روسیه»، که استیرمیرووا در آن کار می کرد، رمضان غدیراوف، رهبر چچن را که از کرملین طرفداری می کند، مسئول قتل او می داند.

غدیراوف روز پنجشبه گفت او شخصا بر تحقیقات نظارت خواهد کرد. اما سازمان دیده بان حقوق بشر، گفت فقط یک تحقیق مستقل اعتبار خواهد داشت.

سازمان همچنین از روسیه خواسته است به «جو وحشت» در چچن، در پی قتل فعال حقوق بشر پایان دهد، و خشونت در جنوب روسیه را یک «دور بدخواهانه بدرفتاری و مصونیت» نامید.

مرگ استیرمیرووا با اعتراضاتی از سوی وزات امور خارجه آمریکا و دولت های سراسر اروپا همراه شد. وزارت امور خارجه در بیانیه ای «آمادگی سازش ناپذیر» او را برای افشای واقعیت در مورد نقض حقوق بشر، بویژه در چچن، «بدون توجه به این که به کجا ممکن است منتهی شود»، ستود.

وزیر امور خارجه سوئد، که کشور او ریاست ادواری اتحادیه اروپا رابر عهده دارد، گفت اتحادیه آنچه آنرا «عملی بیرحمانه» نامید محکوم می کند.

XS
SM
MD
LG