لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۵

کارشناسان روسی به تحقیق درباره سقوط هواپیمای مسافر بر ایرانی کمک می کنند


رسانه های ایران می گویند مقامات دو جعبه اطلاعات پرواز هواپیمای مسافری را که در شمال غربی ایران سقوط کرد پیدا کرده اند.

در گزارشی که روز پنجشنبه منتشر شده است گفته می شود جعبه ها به شدت آسیب دیده اند، اما کارشناسان سعی دارند اطلاعات پرواز را از طریق آنها به دست آورند.

قرار است پنج کارشناس روسی روز جمعه برای کمک به تحقیق درباره این حادثه وارد ایران شوند.

مقامات سازمان هواپیمایی کشوری در ایران می گویند هواپیما در بازرسی ایمنی در ماه ژوئن قبول شد و تایید شد که می تواند تا سال ۲۰۱۰ پرواز کند.

بستگان قربانیان روز پنجشنبه در محل سقوط جمع شدند و یک رهبر مذهبی ارامنه به آنها تسلیت گفت. گزارشها حاکی است که خانواده هر قرباتی دست کم ۴۵ هزار دلار از یک شرکت بیمه دریافت خواهند کرد.

هواپیمای شرکت هواپیمایی کاسپین که عازم ایروان، پایتخت ارمنستان بود، روز چهارشنبه شانزده دقیقه پس از آنکه از فرودگاه بین المللی امام خمینی برخاست، در نزدیک شهر قزوین سقوط کرد و تمام ۱۶۸ مسافر و خدمه آن کشته شدند.

تلویزیون دولتی ایران می گوید آخرین مکالمه بین خلبان هواپیما و برج مراقبت سه دقیقه پیش از سقوط انجام گرفت. گزارش به نقل از احمد مجیدی یک مقام وزارت راه و ترابری حاکی است در مکالمه نکته ای از این که نشان دهد اتفاقی غیرعادی در جریان است، دیده نمی شد. او همچنین گفت امید به شناسایی اجساد قربانیان ضعیف است.

ارمنستان پنجشنبه را روز سوگواری در کشور اعلام کرده است.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران، به خانواده های قربانیان تسلیت گفته است.

ایالات متحده نیز همدردی خود را با خانواده های کشته شدگان ابرازداشته است است. آمریکا مناسبات دیپلماتیک با ایران ندارد، اما سخنگوی وزارت امور خارجه می گوید ایالات متحده از طریق سفارت سویس در تهران و سفارت آمریکا در ایروان سعی دارد مشخص سازد آیا شهروندان آمریکایی نیز در هواپیما بوده اند یا نه.

مقامات گفتند ۱۵ خدمه و ۱۵۳ مسافر ارمنی، گرجی و ایرانی بودند. وزارت امور خارجه استرالیا می گوید یک برادر و خواهر مسافر هواپیما شهروند دوگانه ایران و استرالیا در هواپیما بودند. دولت استرالیا می گوید از تهران خواسته است برای شناسایی بستگان آنها و بازگرداندن اجسادشان اقدام کند.

ایران می گوید ۱۰ عضو تیم جودوی نوجوانان از جمله کشته شدگان بودند.

ویدیوها از صحنه سقوط، لوازم شخصی و خرده ریزهایی را که به هر سو پراکنده شده اند نشان می دهد. مقامات در محل می گویند هیچ جسد کاملی پیدا نکرده اند، فقط قطعات بدن انسان را یافته اند.

کاسپین ارلاینز یک شرکت مشترک روسی – ایرانی است که در اوایل دهه ۱۹۹۰ تاسیس شد.

XS
SM
MD
LG