لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۶

هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا واشنگتن را به سوی هندوستان ترک کرد


هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا سفر خود را به آسيا آغاز کرد. خانم کلينتون شامگاه پنجشنبه واشنگتن را به سوی هندوستان ترک کرد.

وزير امور خارجه آمريکا اميدوار است که مشارکت آمريکا و هند را در ديداری که به گفته وی پردامنه ترين گفت و گوهای بين دو کشور خواهد بود، افزايش دهد.

وزير امور خارجه آمريکا روز چهارشنبه در يک سخنرانی در واشنگتن گفت که مذاکرات او با رهبران هند عرصه های سياست خارجی، بهداشت، آموزش و پرورش، اقتصاد، تغييرات آب و هوا و انرژی را در بر خواهد داشت.

رابرت بليک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که آمريکا اميدوار است تا مشارکت استراتژيک آمريکا را با هند که در سال ٢٠٠٥ با توافق همکاری هسته ای دو کشور آغاز شد تحکيم بخشد و معاملات با هند را برای خريد فناوری هسته ای و هواپيماهای جنگی از آمريکا، امکان پذير سازد.

خانم کلينتون سفر خود را روز جمعه با ديدار از بمبئی در محلی که مراسم يادبود ١٦٠ نفر کشته شدگان يک حمله تروريستی در نوامبر سال گذشته برگزار ميشود، آغاز خواهد کرد.

آقای بليک می گويد که عدم ديدار از پاکستان در اين نشانه سفر بی اعتنایی خانم کلينتون به پاکستان نيست. خانم کلينتون در سخنرانی خود در روز چهارشنبه گفت که در ماه های آتی به پاکستان، سفر خواهد کرد.

قرار است خانم کلينتون پس از ديدار از هندوستان به تايلند سفر کند و روز چهارشنبه ٢١ ژوئيه در ارتباط با بهبود روابط با تايلند با «آبهيسيت وجاجيوا» نخست وزير آن کشور، گفت و گو کند.

خانم کلينتون در روز ٢٢ ژوئيه آخرين روز سفر خود پيش از مراجعت به واشنگتن، ضمن رهبری هيات نمايندگی آمريکا در کنفرانس وزرای آسه آن در فوکت، روز ٢٣ ژوئيه به سفر آسيایی خود پايان خواهد داد.

XS
SM
MD
LG