لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۶

گزارش سیاسی: پیامدهای ناآرامی های اخیر و تیرگی مناسبات نژادی در اورومچی 


آلیسون کلیمن، خبرنگار صدای آمریکا، پکن

تنش هایی که در پی خشونت های هفته گذشته بین چینی های هان و مسلمان های اویغور در منطقه سین کیانگ چین پدید آمد، کماکان ادامه یافته اند.

مقامات چین می گویند در ناآرامی های اخیر، بیش از ۱۸۰ تن از اقوام اکثریت هان کشته شده اند.

برخی از مردم هان و اویغور معتقدند در شهری که همیشه چند نژادی و همگون بوده به پا شدن شورش های اخیر اشتباه بوده است. اما برخی از اویغورها مقامات دولت را به تبعیض های طولانی علیه این اقلیت مسلمان متهم کرده و ادعا می کنند ارقام تلفات بسیار بیشتر از رقم اعلام شده است.

بسیاری از شهروندان منطقه دو میلیونی ارومچی می گویند خشونت های نژادی و قومی هفته گذشته نتیجه عملکرد گروه کوچکی از خرابکاران بوده و انعکاس دهنده رفتار بیشتر مردم این منطقه نمی باشد.

مایمایتی آیلی یک مرد اویغور و مالک مغازه خشکبار فروشی در قلب بازار بزرگ است. وی در روزهایی که شورش ها در جریان بود برای اجتناب از متحمل شدن ضررهای مالی به حرفه اش و حفظ روابط مسالمت آمیز با دوستان هان خود، مغازه خود را تعطیل کرده بود.

وی می گوید روزی که شورش ها شروع شد، بسیاری از توزیع کنندگان هان طی تماس با او وضعیت سلامتش را جویا شدند.

لیلی که یک زن بازنشسته هان است تاکید می کند مناسبات هان ها و اویغورها به طور کلی دوستانه و مسالمت آمیز است.

وی می گوید من در کلاس های رقصی شرکت می کنم که زنان بازنشسته همه نژادها از جمله اویغور ها حضور دارند و در جشن سال نو چینی، اویغورها و هان ها به منازل هم می روند.

اما تصویر همگونی نژادی در اورومچی با تصمیم دولت برای اعزام هزاران نیروی نظامی چینی برای آرام کردن خیابان های شهر مخشوش شده است.

سربازان، صلح شکننده ای را بین اویغورها و هان ها به مرحله اجرا در آورده اند.

اویغورهای مسلمان به زبان ترکی سخن می گویند و ویژگی های بسیاری را از مردم آسیای مرکزی به ارث برده اند.

روزگاری بود که اویغورها بر سین کیانگ در مرز غربی چین تسلط داشتند اما پکن هان ها را تشویق کرد تا دراین مناطق کار بجویند و در سین کیانگ پیشروی کنند.

هم اکنون اویغورها فقط نیمی از جمعیت این منطقه را تشکیل می دهند.

اویغورها از اعمال تبعیض گروه های اکثریت هان علیه خود شکایت می کنند و می گویند دولت مراسم عبادی و مذهبی و تردد آن ها را محدود کرده است. اما پکن ادعا می کند اویغور ها از منافعی همچون بیش از یک فرزند داشتن و اولویت های انتخاب دانشگاه برخوردارند که هان ها از آن محرومند.

در پی اعتراضی که طی آن چند چینی هان در کارخانه اسباب بازی در منطقه جنوبی به ضرب و شتم دو اویغور پرداخته که به مرگ آن ها منجر شد، خشونت ها در اورومچی از روز ۲۵ ژوئن آغاز شد.

مقامات دولت بیش از ۱۴۰۰ تن را در این نا آرامی ها دستگیر کردند.

هم اکنون شهروندان این منطقه باید برای تردد از ایستگاه بازرسی پلیس رد شوند و کارت شناسایی خود را ارائه نمایند.

تنش های بسیاری هنوزدر جریان است. بسیاری از مردم منطقه از ارائه نام خود در مصاحبه ها هراس دارند.

یک زن می گوید پسر نوجوانش زمانی که در شلوغی جمعیت در حال فرار از تیر اندازی ها بود، در این ناآرامی ها دستگیر شد.

مرد دیگری می گوید پسر ۲۷ ساله او که راننده اتوبوس می باشد، نیز دستگیر شده است.

این افراد می گویند مراجعه مکرر به اداره پلیس محلی و جستجو پیرامون محل بازداشت آن ها بی نتیجه بوده است.

برخی از خانواده های بازداشت شدگان به عملکرد مقامات مسئول اطمینان ندارند.

یک زن اویغور می گوید تصور نمی کنم زندانیان در آینده نزدیک آزاد شوند. وی می گوید بیش از ۲۰۰۰ اویغور دستگیر شده اند و دلیل بازداشت شدگان بی شمار اویغورها اعمال تبعیض مقامات چین علیه این اقلیت قومی است.

این زن اویغور می گوید بسیاری از اویغورها در حمله های انتقام جویانه هان ها در ششم و یا هفتم ماه ژوئن کشته شده اند اما رسانه های دولتی و دولت از اطلاع رسانی این واقعیت ها اجتناب کرده اند.

اوبول هاشم هاکسیم، امام مسجد لیو دواوان که نماینده پارلمان چین نیز هست ضمن انکار بدرفتاری و تبعیض دولت علیه اویغورها می گوید شورشیان بر اساس روحیه اسلامی عمل نمی کردند چرا که اسلام یک مذهب صلح طلب است.

در حالی که برخی از اویغورها از مانور قدرت مقامات چین هراسیده اند، برخی از ساکنان شهر می گویند هزاران سربازی که در سراسر شهر رژه می روند، اطمینان به بازگشت شهر به آرامش و وضعیت عادی را نوید می دهند.

XS
SM
MD
LG